Hape menynë kryesore

Changes

v
Removed invisible unicode characters + other fixes, removed: ‎ using AWB (12004)
[[Skeda:State of Palestine (orthographic projection).svg|thumb|Vendodhja e Palestinës]]
'''Shteti i Palestinës''' ([[Arabisht]]: '''دولة فلسطين‎فلسطين''') është shtet në [[Lindja e Mesme|Lindjen e Mesme]]. Pavarësia e shteti u deklarua 15 nëntor 1988 nga organizata liberale e Palestinës. Palestina pretendon se Jerusalemi lindor është kryeqyteti i saj. Më 2014, Palestina ka pasur 4,550,368 banorë. [[Gaza]] është qyteti më madh në Palestinë, e cila ka 515,556 banorë.
[[File:MiddleEast.A2003031.0820.250m.jpg|thumb|]]
 
 
==Klima==
Në Gaza, stina e pranverës arrinë në muajin mars-prill, korriku dhe gushti janë muaj më të nxehta. Janari është muaji më i ftohtë me temperaturë 7  °C.
 
==Demografia==