Ndryshimi mes inspektimeve të "Rexhep Taip Erdoan"

1.485 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
revert (vandalism)
v (revert (vandalism))
[[Skeda:Tayyip Erdoğan.JPG|220px|right|thumb|Recep Tayyip Erdoğan]]
'''Rexhep Taip Erdogan''' ([[Gjuha turke|tur]]. ''Recep Tayyip Erdoğan''; lindur më 26 shkurt 1954 në [[Stambolli|Stamboll]]) Bloßështë nicht[[politikani|politikan]] [[Turqit|turk]], diekryetari Freudei anPartisë der WikipediaDrejtësisë versauendhe lassen.Zhvillimit Gruß.dhe presidenti i sapo zgjedhur i --[[Benutzer:InformationswiedergutmachungTurqia|Informationswiedergutmachung]]Republikës ([[Benutzer Diskussion:Informationswiedergutmachung|DiskussionTurqisë]]). Më parë ka shërbyer si Kryeministër i Turqisë në vitet 2003–2014 dhe si Kryetar i Stambollit në vitet 1994–1998.
'''
=== ERDOGAN IS A FUCKING MOTHERFUCKER WE HATE AND WANT TO KILL HIM SOON.
WE LOVE HITLLER AND GÖBBELS. FUCK TURKEY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!'' ===
''''
== Fet tekst ==
'''
[[Benutzer:Alraunenstern|Alraunenstern۞]] [[Benutzer:Gripweed|Gripweed]] ([[Benutzer Diskussion:Gripweed|Diskussion]]) [[Benutzer:Mikered|Mikered]] ([[Benutzer Diskussion:Mikered|Diskussion]])
 
[[Benutzer:Alnilam|Alnilam]] ([[Benutzer Diskussion:Alnilam|Diskussion]]) [[Benutzer:Gustav von Aschenbach|Gustav]]
 
([[Benutzer Diskussion:Gustav von Aschenbach|Diskussion]]) [[Benutzer:Wahldresdner|Wdd]] ([[Benutzer Diskussion:Wahldresdner|Diskussion]])
 
[[Benutzer:Toni Müller|Toni]] <small>([[Benutzer Diskussion:Toni Müller|Diskussion]]) [[Benutzer:Eike sauer|Eike]]
 
[[Benutzer:Eike sauer|Eike]] ([[Benutzer Diskussion:Eike sauer|Diskussion]]) [[Benutzer:Schmitty]]
 
[[Benutzer:Artregor|Artregor]] ([[Benutzer Diskussion:Artregor|Diskussion]]) [[Benutzer:Toni Müller|Toni]]
 
:[[Benutzer:O.Koslowski]], [[Benutzer:Alnilam]] [[Benutzer:Eike sauer]] [[Benutzer:Wahldresdner]] [[Benutzer:Mikered]] [[Benutzer:He3nry]] [[Benutzer:Sargoth]] [[Benutzer:Gripweed]] [[Benutzer: Schmitty|Schmitty]] [[User:Steinsplitter|Steinsplitter]] [[User:Achim55|Achim]]
 
[[Benutzer:Doc.Heintz|Doc.Heintz]] është [[politikani|politikan]] [[Turqit|turk]], kryetari i Partisë së Drejtësisë dhe Zhvillimit dhe presidenti i sapo zgjedhur i [[Turqia|Republikës së Turqisë]]. Më parë ka shërbyer si Kryeministër i Turqisë në vitet 2003–2014 dhe si Kryetar i Stambollit në vitet 1994–1998.
 
Erdoani ishte [[futbolli]]st gjysmë-profesionist dhe ka luajtur për Klubin Sportiv "Kasımpaşa", në vitet 1969–1982, para se të zgjidhet Kryetar i Stambollit në vitin 1994, nga rradhët e Partisë së Mirëqënies. Në vitin 1998, ai u shkarkua nga detyra dhe u dënua me 10 muaj burgim, pasi ai recitoi një poemë fetare në [[Siirt|Sirt]]. Duke braktisur politikën e hapur islame, Erdoani në vitin 2001 themeloi [[Partia e Drejtësisë dhe Zhvillimit|Partinë e Drejtësisë dhe Zhvillimit]], me të cilën arriti që në zgjedhjet e përgjithshme të mbajtura pothuajse pas një viti, të fitoj afro dy të tretat e vendeve në parlamentin turk. [[Abdullah Gjyl|Abdullah Gyl]] u bë kryeministër dhe shërbeu derisa qeveria e tij anuloi burgimin politik të Erdoanit, duke e lejuar atë që të kandidoj për deputet në parlament në zgjedhje të përkohshme dhe ta marrë përsipër detyrën e kryeministrit më 14 mars 2003.