Dallime mes rishikimeve të "Çellapeku"

47 bytes added ,  5 vjet më parë
v
'''Çellapek''' është njëri nder fshatrat me te vogël. Mijëra vjet më par ne Çellapek kanë jetuar ashkalit, ata kanë jetuar me qindra vjet këtu derisa kanë ardhur disa shqiptar dhe i dëbuan dhe ata ndërtuan shtëpi dhe jetuan aty, pastaj pas disa vjetësh kanë ardhur edhe disa familje te tjera dhe që edhe sot jetojnë këtu. Çellapeku është nga komuna e Lipjanit. Kur kanë qenë ashkalit këtu ata kanë bërë shpesh festime dhe një njeri ka qenë muzikant dhe është quajtur peku ai i bjerte tumpanit dhe te tjerët i thoshin qalla peki, qalla do te thot ne gjuhen e tyre bjeri (bjeri peki) dhe kështu u emërua Çellapek.
{{Komuna e Lipjanit}}
 
[[Kategoria:Fshatra në komunën e Lipjanit]]