Ndryshimi mes inspektimeve të "Krajkova (Drenas)"

14 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
{{Fshat (Kosova)
|Fshati = Krajkova
|Prefiksi =
|Targa e automjeteve =
 
 
<!--Demografia-->
|Popullsia =
|Dendësia =
 
<!--Harta-->
|Harta_foto =
|Harta_foto_shënimi =
|përshkrimi_harta =
 
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g= | gjer_m= | gjer_s= | gjer_dr =N
|gjerësia =
|gjatësia =
 
|WebFaqja =
}}
 
= Krojkova =
Fshati Krojkovë gjendet në komunën e Drenasit. Ka Diku rreth 1000 banorë. Fshati Krojkovë mbulohet nga mali Kosmaç. Krojkova kufizohet me fshatrat: Llapushnik, Domonek, Shtrubullovë dhe Zabel I Ulët.
Krojkova njihet si një vendbanim i lashtë ku tregojnë edhe dokumentet e arkivave të ish Perandorisë Osmane, dhe asaj Austro-Hungareze. Krojkova njihet edhe si vend rezistencë i shumë luftërave gjatë shekujve. Sidomos gjatë luftes së fundit në Kosovë ku shumë të rinjë e të reja u radhiten në rreshtat e Ushtrisë Qlirimtare të Kosovës.
[[Kategoria:Fshatra në Kosovë]]
[[Kategoria:Fshatra në komunën e Drenasit]]
{{Komuna e Drenasit}}