Dallime mes rishikimeve të "Montreali"

1 byte removed ,  5 vjet më parë
(U zëvendësua Mont.jpg me Old_Port_of_Montreal_(French-_Vieux-Port_de_Montréal).jpg)
Etiketa: Redaktim nga aplikacioni për celular
 
Montreal ishte inkorporuar si një qytet në vitin 1832. Hapja e anijeve Canal Lachine lejohej të anashkalonte Lachine Rapids, ndërsa ndërtimi i urës Victoria themeluar ne Montreal ishte një qendër e madhe hekurudhore. Udhëheqësit e komunitetit Montreal të biznesit kishte filluar të ndërtonin shtëpitë e tyre në Mile Square Artë rreth vitit 1850. Nga 1860, ai ishte qyteti më i madh në British Amerikën e Veriut dhe qendra padiskutueshëm ekonomike dhe kulturore e Kanadasë.
 
 
== Referenca ==
Anonymous user