Ndryshimi mes inspektimeve të "Oqeani Atlantik"

45 bytes removed ,  4 vjet më parë
→‎top: rregullim i sintaksës
(→‎top: rregullim i sintaksës)
'''Oqeani Atlantik''' ([[lista e shkurtesave|shk.]]: '''Atlantiku''') është pas [[Oqeani Paqësor|Oqeanit Pacifik]] i dyti [[oqeani|oqean]] sipas madhësisë. Ai ka dalë prej ndarjes të një [[Ish-kontinent]]i dhe e ndan [[Evropa|Evropën]] dhe [[Afrika|Afrikën]] nga [[Amerika (kontinent)|kontinenti Amerikës]].
 
Oqeani Atlantik është i dyti për nga madhësia dhe shtrihet midis Evropës dhe Afrikës në anën lindore të tij , si dhe të Amerikës në brigjet perëndimore. Në lashtësi ai paraqiste fundin e botës që njihej si një pengesë e pakalueshme për lundruesit.Karakteristika më kryesore e relievit të tij nënujor është vargmali i Atlantikut , i cili shtrihet prej Islandës e deri në Antarktik. Rrymat kryesore oqeanike janë: E Golfit , Jug-ekuatoriale , Labradorit , Guinesë , e ishujve Kanare dhe e Bengalit.Në zonën e tij të mesme , shumë shpesh paraqiten edhe stuhitë tropikale , ndërsa në gjerësitë më të larta , dimrit paraqiten stuhi , valët e së cilave arrijnë lartësi deri më 20m
 
Karakteristikat e Oqeanit Atlantik janë : Sipërfaqja 106,57 milionë km2 , kripshmëria 33-36 për mijë , temperatura e ujit prej 29 gradë celcius(Karaibe) deri në -3 gradë celcius (në ujërat polare)
 
Aktiviteti kryesor ekonomik i lidhur me Oqeanin Atlantik është peshkimi.<ref name="ReferenceA">Atlas themelor i gjeografisë fizike , ISBN: 9989-108-37-4 , emri origjinal Atlas basico de geografia fisica</ref>
Depozitimet kryesore të naftës në Atlantik gjendet në Detin e Veriut , në Gjirin e Meksikës dhe në bregdetin e Venezuelës.<ref>Atlas themelor i gjeografisë fizike , ISBN:9989-108-37-4 , emri origjinal Atlas basico de geografia fisica<name="ReferenceA"/ref>
 
{{gjeo-cung}}
{{Kontinentet}}
 
<ref name="ReferenceB"></ref><ref name="ReferenceB"/>
[[Kategoria:Oqeane|Atlantiku]]
<ref></ref><ref></ref>
Atlas themelor i gjeografisë fizike
Botimet shkollore albas
Libraria Atalanta
 
[[Kategoria:Oqeane|Atlantiku]]