Ndryshimi mes inspektimeve të "Gent Strazimiri"

58 bytes removed ,  4 vjet më parë
rregullim i sintaksës
v (Bot: Replacements: fix URL prefix)
(rregullim i sintaksës)
}}
 
'''Gent Strazimiri''' (lindur më [[6 tetor]] [[1972]] në [[Tirana|Tiranë]]) është deputet i [[Partia Demokratike (Shqipëri)|Partisë Demokratike]] në [[Kuvendi i Shqipërisë|Kuvendin e Shqipërisë]] dhe Sekretar i Grupit Parlamentar të PD-së.<small><ref> <small>[http://www.cec.org.al/Portals/0/Documents/CEC%202013/zgjedhje-per-kuvend/2013/zgjedhje_2013_web/lidhja1.pdf KQZ Rezultatet Përfundimtare të Zgjedhjeve për Kuvendin e Shqipërisë 2013]</small></ref><ref><small>[http://www.parlament.al/web/STRAZIMIRI_Gent_10839_1.php Kuvendi i Shqipërisë - Jetëshkrimet e deputetëve] <small></ref></small>
 
 
Pasi përfundoi shkollën e mesme në Gjimnazin "Qemal Stafa" në Tiranë, Gent Srazimiri vazhdoi studimet në Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Tiranës, nga ku u diplomua në vitin 1996.
 
== Karriera politike ==
Strazimiri u bë anëtar i Partisë Demokratike qe me krijimin e saj në vitin 1990. Në vitit 1996 ai u zgjodh nënkryetar i [[Forumit Rinor të Partise Demokratike|Forumit Rinor të Partise Demokratike]] (FRPD) në Tiranë, dhe u bë anëtar i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike. Nga viti 1998 deri në vitin 2000 ai ishte kryetar i FRPD. Në vitin 2001 Strazimiri ishte zëdhënës i koalicionit opozitar Bashkimi për Fitore. Nga viti 2002 deri 2005 ai ishte këshilltar i kryetarit të PD-së. Nga viti 2005 deri 2009 ai ishte sekretar i PD-së. Në vitin 2009 dhe 2013 ai është zgjedhur deputet i [[Kuvendi i Shqipërisë|Kuvendit të Shqipërisë]].
 
==Incidenti ne Parlament ==
Në seancën parlamentare të datës 10 korrik 2014 deputeti Gent Strazimiri, duke folur në podium akuzoi kryeministrin Edi Rama se në grupin parlamentar të Partisë Socialiste kishte futur 19 deputetë me precedentë penalë. Disa minuta më vonë, gjatë kohës që deputeti Strazimiri ishte në korridorin pranë sallës së seancave të Kuvendit, ai u sulmua me grushta nga deputeti i Partisë Socialiste Arben Ndoka dhe disa sekonda më vonë edhe nga deputeti tjetër i Partisë Socialiste Pjerin Ndreu. Partia Demokratike i paditi penalisht në prokurori dy deputetët socialistë. Dy muaj më vonë, Prokuroria mori si të pandehur dy deputetët socialistë për goditje për shkak të detyrës të deputetit Genti Strazimiri.
 
==Shiko edhe==
* [[Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2009-2013]]
 
* [[Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2013-2017]]