Ndryshimi mes inspektimeve të "Henry Kissinger"

35 bytes removed ,  4 vjet më parë
→‎top: rregullim i sintaksës
v (roboti largoj: gl:Henry Alfred Kissinger (strong connection between (2) sq:Henry Kissinger and gl:Henry Kissinger))
(→‎top: rregullim i sintaksës)
Ishte konsultenti i sigurisë kombëtare të kryetarit amerikan në vitet 1969-1975, dhe Ministri i Punëve të Jashtme i 56'të [[ShBA]]'së ndërmjet viteve 1973-1977. Ka qenë nismëtari i butësimit të marrëdhënieve midis [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|ShBA'së]] dhe [[Bashkimi Sovjetik|Bashkimit Sovjetik]], dhe si rezultat është nënshkruar marrëveshja e [[SALT I]] në vitin 1972. Në të njëjtën vit u krijuan marrëdhëniet e parë zyrtare me [[Kina|Republikën Popullore të Kinës]].<ref name=gjeneruar_automatikisht1>http://tr.wikipedia.org/wiki/Henry_Kissinger</ref>
 
Kissinger ka dhënë mbështetjen bombardimit të [[Kamboxhia|Kamboxhias]]s gjatë viteve 1969-1970. Për kontributet e mëdha për zgjidhjen e problemit të [[Vietnami|Vietnamit]]t, në vitin 1973 Kissingerit ishte dhënë [[Çmimi Nobel]] për Paqe. Në vitin 1979 e kontriboi fillimin e marrëdhënieve midis [[Egjipti|Egjiptit]]t dhe [[Izraeli|Izraelit]]t me metodën e ashtuquajtur "Shuffle Diplomacy".<ref name=gjeneruar_automatikisht1 />
 
== Referencat ==