Dallime mes rishikimeve të "Montreali"

8 bytes removed ,  5 vjet më parë
rregullim i sintaksës
Etiketa: Redaktim nga aplikacioni për celular
(rregullim i sintaksës)
| motoja =
| figura = Old Port of Montreal (French- Vieux-Port de Montréal).jpg
| figura_përshkrimi =
 
| flamuri_figura = Flag of Montreal.svg
| stema_figura = Armoiries de Montréal.svg
| stema_artikulli =
| stema_gjerësia =
 
| shteti = CAN
| kryetari2 =
| partia_udhëheqëse2 =
| data_zgjedhjes2 =
 
| lartësia = 31
| popullsia_urbane =
| popullsia_metropolitane = {{formatnum:4000000}} në zonën metropolitane
| dendësia =
 
| prefiksi = 514 dhe 438
| www = www.ville.montreal.qc.ca/
| www_përshkrimi =
| www_gjuha =
 
| harta_foto = Montreal2006.png
| gjatësia = -73.55686
}}
 
 
'''Montreali''' është qyteti më i madh i [[Provinca|provincës]] së [[Quebec]]-ut në [[Kanada]].Montreal është një qytet në provincën Kanadeze të Quebec. Ai është qyteti më i madh në krahinë,i dytë më i madhe në vend (pas Toronto) dhe i pesëmbëdhjeti i madh në Amerikën e Veriut. Fillimisht quhet Ville-Marie, ose "Qyteti i Merjemes", emëruar pas malit Royal, trefishtë-strehë kodër ndodhet në zemër të qytetit, ose Mont vërtetë si ajo është shkruar në frëngjisht e Mesme (Mont Royal në frëngjisht të pranishëm). Qyteti është i vendosur në ishullin e Montrealit, i cila mori emrin e vet nga i njëjti burim si qytet, dhe disa ishuj shumë të vogjel periferik, më i madhi e të cilave është Bizard Ile.
 
Në vitin 2010, Montreal u emërua një qytet qendër, renditet i 34-globalisht nga 289 qytetet për risi në të gjithë sektorët e shumta të ekonomisë urbane. Në vitin 2009, Montreal u quajt North Amerikës në bazë të renditjes te 2009, të Kongresit Ndërkombëtar
dhe Konventës Shoqata (ICCA).
 
== Histori ==
 
== Lidhje të jashtme ==
* {{URL|www.ville.montreal.qc.ca/|Faqja Zyrtare www.ville.montreal.qc.ca/}}
 
{{Ndarja administrative në Kebek}}