Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Rusisë"

→‎top: rregullim i sintaksës
v (Bot: Migrating 23 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1048240 (translate me))
(→‎top: rregullim i sintaksës)
{{KUFRUS}}
'''[[Rusia]]''' ndodhet në pjesën veriore të [[Azi|Azisë]] (pjesa prapa perëndimit të Uralit shkon me kontinentin e [[Evropë]]s), me dalje në oqeanin e Qetë, në mes të Evropës dhe pjesës veriore të oqeanit të Qetë. Sipërfaqja e përgjithshme e Rusisë është 17,075,200 &nbsp;km<sup>2</sup>, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 60 00 '''V''', 100 00 '''L''' dhe 16,995,800 &nbsp;km <sup>2</sup> të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 79,400 &nbsp;km <sup>2</sup> ujë.
 
Vija bregdetare e Rusisë është 37,653 &nbsp;km e gjatë ndërsa kufiri tokësorë 20,017 &nbsp;km i gjatë dhe e ndanë atë nga [[Azerbajxhani]] (284 &nbsp;km), [[Bjellorusia]] 959 &nbsp;km, [[Kina]] (3,605 &nbsp;km; në juglindje) , [[Kina]] ( 40 &nbsp;km; në jug), [[Estonia]] (294 &nbsp;km), [[Finlanda]] (1,340 &nbsp;km), [[Gjeorgjia]] (723 &nbsp;km), [[Kazakistani]] (6,846 &nbsp;km), [[Koreja Veriore]] (19 &nbsp;km), [[Letonia]] (217 &nbsp;km), [[Lituania]] (227 &nbsp;km; Kaliningrad Oblast) , [[Mongolia]] (3,485 &nbsp;km), [[Norvegjia]] (196 &nbsp;km), [[Polonia]] (206 &nbsp;km; Kaliningrad Oblast) dhe [[Ukraina]] (1,576 &nbsp;km).
 
[[Klima]] e Rusisë është klimë e llojllojshme. Në pjesën Evropiane dominon klima kontinentale pakë sa më e butë se në veri. Në Siberi dominon temperatura shumë të ulëta.
 
Në pjesën perëndimore të Uralit relievi i Rusisë përbëhet nga një terren me fusha të gjëra dhe male të ulëta. Relievin në Siberi e përbëjnë fushat e ngrira dhe me borë. Në regjionet përgjatë kufirit jugor, relievi përshkohet nga vargmale. Pika më e ultë e relievit (-28m) është në liqenin Kaspik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 5,633 metrave në vendin e quajtur Gora El'brus.
 
{{Evropa-gjeo}}
{{Stampa:Azia-gjeo}}
 
[[Kategoria:Gjeografia e shteteve të Evropës|Rusi]]