Ndryshimi mes inspektimeve të "Metoda didaktike"

5 bytes removed ,  4 vjet më parë
→‎top: rregullim i sintaksës
v (Fix)
(→‎top: rregullim i sintaksës)
 
 
'Metoda didaktike''' a'' ({{lang-el | didáskein}},'''' të mësojë; Lore e mësimdhënies) është një [[metoda e mësimdhënies]] që ndjek një qasje të qëndrueshme shkencore apo stil edukativ për t'u angazhuar mendjen e studentit.
Metoda didaktike e mësimit është në kontrast shpesh me [[dialektika]] dhe [[Metoda Sokratike]]; Termi mund gjithashtu të përdoret për t'iu referuar një metode specifike didaktike, si për shembull [[metodat e mësimdhënies konstruktiviste | didaktika konstruktiviste]] .
 
Didaktike është një teori e mësimdhënies, dhe në një kuptim më të gjerë, një aplikim në teori dhe praktikë i [[Mësimi]]t dhe [[Mësimdhënies]].
{{Wiktionary | didaktike}}
 
[[Kategoria: Didaktikë]]
[[Kategoria: Pedagogji]]