Ndryshimi mes inspektimeve të "Sahara Perëndimore"

→‎top: rregullim i sintaksës
v (U kthyen ndryshimet e 78.66.239.141 (diskutimet) në versionin e fundit nga Liridon.)
(→‎top: rregullim i sintaksës)
[[Skeda:Flag of the Sahrawi Arab Democratic Republic.svg|220px|parapamje|Flamuri]]
'''Saharaja Përendimore''' ({{lang-ar|الصحراء الغربية}}; {{lang-es|Sahara Occidental}}; {{lang-ber|Taneẓroft Tutrimt}}) është në rajonin e Magrebit në Afrikën e Veriut, kufizohet me [[Maroko|Marokon]]n në veri, me [[Algjeria|Algjerinë]] në verilindje, me [[Mauritania|Mauritaninë]] në lindje dhe jug, dhe me [[Oqeani Atlantik|Oqeanin Atlantik]] në lindje. Zona e saj sipërfaqe shkon deri në 266,000 kilometra katrorë (103.000 sq mi). Kjo është një nga territoret më të populluara paktë në botë, kryesisht e përbërë nga shkretëtirë. Popullsia është vlerësuar pak më shumë se 500.000, e cila gati 40% jetojnë në El Aaiún (shkruar edhe Laâyoune), qyteti më i madh në Sahara maroken.
 
Toka është një nga më të thatë dhe të shkretë në planet. Toka përgjatë bregdetit është i ulët, shkretëtirë të sheshtë dhe të rritet, veçanërisht në veri, në malet e vogla duke arritur deri në 600 metra (2000  ft) në anën lindore.
 
Ndërsa zona mund të përjetojnë përmbytjet në pranverë, nuk ka lumenj të përhershëm. Në herë një cool off-shore aktual mund të prodhojë mjegull dhe vesë rëndë.
 
{{Cung}}
 
[[Kategoria: Shtete]]
 
{{Cung}}
[[Kategoria: Shtete]]