Ndryshimi mes inspektimeve të "Koreja e Jugut"

9 bytes removed ,  4 vjet më parë
rregullim i sintaksës
(rregullim i sintaksës)
Qytetërimi korean është një nga qytetërimet më të lashta të botës.<ref>{{cite web|url= http://www.rom.on.ca/news/releases/public.php?mediakey=sg1yebpnv8|title= Gallery of Korea|accessdate= 19 qershor 2010|author= Museo Real de Ontario|work= ROM.on.ca|date= 2005|language= anglisht}}</ref> Gjetjet arkeologjike tregojnë se Gadishulli Korean u popullua qysh në periudhën e paleolitit të poshtëm.<ref>{{cite web|url=http://www.rom.on.ca/news/releases/public.php?mediakey=sg1yebpnv8 |title=Ancient civilizations |publisher=Rom.on.ca |date= |accessdate=25 prill 2010}}</ref><ref>[http://www.opm.go.kr/warp/webapp/content/view?meta_id=english&id=35 OPM.go.kr]</ref> Historia koreane fillon me themelimin e shtetit Kogjoson më 2333 p.K. nga prijësit legjendar Tangun. Që nga bashkimi i tri mbretërive të Koresë më 668 e.s., gadishulli u sundua si një vend i vetëm nga dinastitë vendëse Silla, Gorjo dhe Çoson, duke i bërë ballë sulmeve të shumta kineze e japoneze. Perandoria Koreane u shpërbë më 1910, kur vendi u aneksua nga Japonia. Pas çlirimit dhe okupimit nga forcat sovjetike dhe amerikane në mbarim të Luftës së Dytë Botërore, gadishulli u nda në Korenë e Veriut dhe të Jugut. Kjo e fundit u shpall shtet demokratik më 1948, ndonëse zgjedhje të lira e demokratike u zhvilluan deri në vitin 1987.
 
Pas pushtimit të Koresë së Jugut nga Veriu më 25 qershor 1950, lufta pasuese mes dy Koreve përfundoi me një armëpushim të papërshtatshëm dhe që nga ajo kohë kufiri mes dy vendeve është më i fortifikuari në botë.<ref name=border>{{cite news|url=http://edition.cnn.com/2004/WORLD/asiapcf/06/03/koreas.agree/index.html|title= Koreas agree to military hotline - Jun 4, 2004|publisher=Edition.cnn.com|date=4 qershor 2004|accessdate=18 shkurt 2010}}</ref> Pas luftës, ekonomia jugkoreane u rrit dukshëm dhe vendi ka arritur të bëhet një nga ekonomitë më të fuqishme në botë,<ref>{{cite web|url=http://www.britannica.com/EBchecked/topic/322280/South-Korea/34997/Economic-and-social-developments|title=South Korea :: Economic and social developments|work=[[Encyclopædia Britannica]]|date=|accessdate=18 shkurt 2010}}</ref> demokraci e plotë dhe fuqi rajonale në Azinë Lindore.
 
Koreja e Jugut është republikë presidenciale, e ndarë në 16 njësi administrative, dhe vend i zhvilluar me standard të lartë të jetesës. Është ekonomia e katërt më e madhe në Azi dhe e 13-ta në botë sipas barazisë së fuqisë blerëse.<ref name=ref_duplicada_2>{{cite web |url= http://siteresources.worldbank.org/DATASTATISTICS/Resources/GDP_PPP.pdf |title= Gross domestic product 2008, PPP|accessdate= 19 de junio de 2010 |language= inglés|autor= Banco Mundial |work= World Bank.org|fecha= 2009|format= PDF}}</ref> Ekonomia është e orientuar ndaj eksportit, me prodhim të përqendruar në elektronikë, automobila, anije, makineri, petrokemikale dhe robotikë. Korea e Jugut është anëtare e Kombeve të Bashkuara, Organizatës Botërore të Tregtisë, Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) dhe ekonomive të G-20-shes. Është gjithashtu anëtare themeluese e Forumit të Bashkëpunimit Ekonomik të Azi-Paqësorit (APEC) dhe Samitit të Azisë Lindore.
=== Klima ===
Koreja e jugut ka nje klime subtropikale-musonike
 
 
== Popullsia ==
=== Qytetet ===
Qytetet kryesore jane : [[Seul]], [[Pusan]], [[Taegu]] etj.
 
 
 
=== Përbërja etnike ===
== Ekonomia ==
 
eshte teper e zhvilluar ka marrdhenia tregtie me kinen,japonine etj
 
 
== Kultura ==
 
 
== Infrastruktura ==
[[Kategoria:Kore Jugore| ]]
[[Kategoria:Shtete]]
 
 
 
[[nap:Corea d%27%27o Sud]]