Dallime mes rishikimeve të "Peruja"

13 bytes removed ,  5 vjet më parë
rregullim i sintaksës
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.109.195) dhe riktheu rishikimin 1359124 nga Kolega2357-Bot)
(rregullim i sintaksës)
 
'''Peru''', emri zyrtar '''Republika e Perusë''' është shtet që shtrihet në Perëndim të [[Amerika Jugore|Amerikës Jugore]]. Në Veri kufizohet me [[Ekuadori]]n dhe [[Kolumbia|Kolumbinë]], në Lindje me [[Brazili]]n, në Jug-Lindje me [[Bolivia|Bolivinë]], në Jug me [[Kilia|Kilin]], dhe në Perëndim ka dalje në [[Oqeani Paqësor|Oqeanin Paqësor]].
 
 
 
== Historia ==
 
Më [[2002]] ndarja administrative e Perusë zyrtarisht bëhet në 24 departamente(spanjisht:''departamentos''). Por në praktikë përdoren termet për regjione.
 
 
<table border="0">
* [[Regjioni Tumbes|Tumbes]]
* [[Regjioni Ucayali|Ucayali]]
<br />
* [[Provinca Lima|Lima Province]]
</td>
* [http://www.globe-images.com/south-america.htm Foto nga sateliti]
* [http://www.limaperunet.com/climate/climateall.html Klima në Peru]
* [http://www.perulinks.com/pages/english/ PeruLinks.com] - Amëz e adresave të fletave elektronike
 
 
 
{{Commonsart|Peru|2={{PAGENAME}}}}