Ndryshimi mes inspektimeve të "Republika Demokratike e Kongos"

rregullim i sintaksës
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q974)
(rregullim i sintaksës)
banorë = 58,317,930 <small>([[2004]])</small>|
dendësia = 24|
 
 
BPV_nr = x|
== Gjeografia ==
:'''''Artikulli kryesorë : [[Gjeografia e Shteteve - Republika Demokratike e Kongos|Gjeografia e RD Kongo]]'''''
[[Sipërfaqja]] e përgjithshme e Republikës Demokratike të Kongos është 2,345,410 &nbsp;km<sup>2</sup> prej së cilës 77,810 &nbsp;km<sup>2</sup> janë ujë. Republika Demokratike e Kongos shtrihet rreth koordinatave gjeografike 0 00 ‘‘‘[[Veriu|V]]’’’, 25 00 ‘‘‘[[Lindja|L]]’’’.
 
Republika Demokratike e Kongos ka një vijë [[Bregdeti|bregdetare]] 37 &nbsp;km të gjatë dhe [[Kufiri tokësor|vijë kufitare]] 10,730 &nbsp;km.
 
[[Klima]] në Republikën Demokratike të Kongos është e shumë llojshme. Përgjatë lumenëve afër vijës së ekuatorit është tropikale e nxehtë dhe e butë për nga rreshjet. Në malet jugore mbanë motë i ftohtë dhe në malet lindore i ftohtë dhe i lagështë. Në veri të ekuatorit sezoni i rreshjeve fillon nga maji prill dhe vazhdonë deri në tetor ndërsa sezoni i thatësisë nga dhjetori deri në shkurt. Në pjesën jugore të ekuatorit sezoni i rreshjeve fillon shumë më vonë diku në nëntorë dhe zgjatë deri në shkurt ndërsa ai i thatësisë mbanë nga prilli deri në tetorë.
 
{{VendeAfrikane}}
<!-- interwiki -->
 
[[Kategoria:Shtete]]
[[Kategoria:Republika Demokratike e Kongos]]
 
<!-- interwiki -->