Dallime mes rishikimeve të "Ratko Mlladiq"

1 byte added ,  6 vjet më parë
 
== Biografia ==
Babai i RatoRatko Mladiqit, Negjo (1909-1945), është vrarë nga ustashët . Nëna Stana (1919-2003), vet i rritë vajzen Milicen ( 1940) , dhe djemt Ratka dhe Milivoje (1944-2001). Menjiher pas lindjes së Ratko Mlladiqit e ëma dhe i ati janë smuar nga tifusi , edhe vet ishte i sëmuar rëndë. Mbeti gjallë falë ushtarëve italian , të cilët njëkohë e kan shëruar dhe janë përkujdesur për të. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Kishte shpreh dëshirën të bëhet mësues, kurse më vonë kishte shpreh dëshirën të bëhet kiriurg.
 
Pas i kreu shkollen fillore shkon në [[Sarajevë]], ku një kohë punon si metalgdhenës në ndërmarrjen “Tito”. Shum shpejt ndrroi mendjen dhe u orientu në shkollim të mëtutjeshëm dhe niset për [[Beograd]] ku krynë shkollën industrialeushtarake në [[Zemun]]. Në APJ hynë me anë të konkursit në Akademinë ushtarake në vitin 1961. Akademinë e kryen me sukses si i gjashti në klasën e vet, ndërsa në shatator të vitit 1965 pranohët në shërbim aktiv në APJ.
Anonymous user