Dallime mes rishikimeve të "K2"

367 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "K2")
 
{{Infobox mountain
'''K2''' (e njohur edhe si '''Qogir Feng''', '''Chogori''', '''Ketu/Kechu''' , dhe historikisht ''' mali Godwin-Austen''') është një maje e vargmaleve Karakoram (ose Karakorum) është e vendosur në kufirin e [[Kina|kinezo]]-[[Pakistani|pakistanez]] në rajon autonom të  Gilgit-Baltistanit (distrikti Skardu). është maja e dytë më e lartë në botë (pas [[Mali Everest|Everestit]]) me një lartësi zyrtare prej <span class="nowrap">8 611&#x20;m</span>. Mbiquhet edhe si " mali pa mëshirë "<ref>Ch. S. Houston, R. H. Bates, [http://www.persee.fr/web/revues/home/prescript/article/rga_0035-1121_1955_num_43_2_1185_t1_0479_0000_2 K 2, Montagne sans pitié], Paris, Grenoble, Arthaud, 1954, ''in'' Paul Veyret, ''Revue de géographie alpine'', Vol. 43, <abbr title="numéro" class="abbr">n<sup>o</sup></abbr><abbr title="numéro" class="abbr"></abbr>&nbsp;<span>43-2</span>, 1955, page 479</ref>.
| name = K2
| other_name =
| photo = K2 2006b.jpg
| photo_caption = K2, summer 2006
| elevation_m = 8611
| elevation_ref =
| prominence_m = 4017
| prominence_ref =
| listing =
| location = [[Baltistan]], [[Gilgit–Baltistan]], [[Pakistani]]<br />[[Tashkurgan]], [[Xinjiang]], [[Kina]]
| range = [[Karakoram]]
| map = Tibetan Plateau
| map_caption =
| label_position = right
| lat_d = 35 | lat_m = 52 | lat_s = 57 | lat_NS = N
| long_d = 76 | long_m = 30 | long_s = 48 | long_EW = E
| coordinates_ref = <ref name=peaklist/>
| first_ascent = 31 Korrik 1954<br />[[Achille Compagnoni]]<br />[[Lino Lacedelli]]
| easiest_route = Abruzzi Spur
}}
'''K2''' (e njohur edhe si '''Qogir Feng''', '''Chogori''', '''Ketu/Kechu''' , dhe historikisht ''' mali Godwin-Austen''') është një maje e vargmaleve Karakoram (ose Karakorum) është e vendosur në kufirin e [[Kina|kinezo]]-[[Pakistani|pakistanez]] në rajon autonom të  Gilgit-Baltistanit (distrikti Skardu). është maja e dytë më e lartë në botë (pas [[Mali Everest|Everestit]]) me një lartësi zyrtare prej <span class="nowrap">8 611&#x20;m</span>611m. Mbiquhet edhe si " mali pa mëshirë "<ref>Ch. S. Houston, R. H. Bates, [http://www.persee.fr/web/revues/home/prescript/article/rga_0035-1121_1955_num_43_2_1185_t1_0479_0000_2 K 2, Montagne sans pitié], Paris, Grenoble, Arthaud, 1954, ''in'' Paul Veyret, ''Revue de géographie alpine'', Vol. 43, <abbr title="numéro" class="abbr">n<sup>o</sup></abbr><abbr title="numéro" class="abbr"></abbr>&nbsp;<span>43-2</span>, 1955, page 479</ref>.
 
Ngjitja e K2 është konsideruar më e vështirë se sa ajo e [[Mali Everest|EverestEverestit]]<nowiki/>it. Në mars të [[2012|vitit 2012]], vetëm 306 persona e  kanë bërë kundër <span class="nowrap">5 656&#x20; njerëz</span> që kanë arritur majën e Everestit. Tetëdhjetë e një persona kanë vdekur në shpatet e saja, nga të cilët trembëdhjetë ishin  vetëm në vitin [[ 1986]]. Më <time class="nowrap date-lien" contenteditable="false" datetime="2008-08-02">[[2 Gusht|2]] [[Gushti|gusht]] [[ 2008]]</time><time class="nowrap date-lien" contenteditable="false" datetime="2008-08-02"></time>, njëmbëdhjetë alpinistë gjetën vdekjen, viktima të një shkëputje të akullit e cila kishte shkatërruar litarët   ; dy alpinistë të holandës, megjithatë, shpëtuan. Maja është pothuajse aq e rrezikshme <font style="background-color: rgb(254, 252, 224);"> edhe në zbritje</font> (40 % e të vdekurvdekurve)  kurse ngjitja  (60 % e të vdekurve). Në anën tjetër të majave mbi  [[8 000]]<nowiki/> m, numri është më tepër se 80% e të vdekurvdekurve në ngjitje dhe 20 % në zbritje.
 
== Shënimet dhe referencat ==
 
== Lidhje të jashtme ==
* {{Stampa:Fr}} [http://blankonthemap.free.fr/index.htm Hartë Bosh - faqen e Kashmir]it Verior
* [http://www.omnimap.com/cgi/graphic.pl?images/for-topo/64-40851.jpg Harta e K2 dhe rajonin e saj] - Omni Burimeve
* {{Stampa:En}} [http://www.8000ers.com Listat e arrit]jeve  Listat e arritjeve e Everest dhe K2
 
[[Kategoria:Male në Kinë]]