Dallime mes rishikimeve të "K2"

195 bytes removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| easiest_route = Abruzzi Spur
}}
'''K2''' (e njohur edhe si '''Qogir Feng''', '''Chogori''', '''Ketu/Kechu''' , dhe historikisht ''' mali Godwin-Austen''') është një maje e vargmaleve Karakoram (ose Karakorum) është e vendosur në kufirin [[Kina|kinezo]]-[[Pakistani|pakistanez]] në rajon autonom të  Gilgit-Baltistanit (distrikti Skardu). është maja e dytë më e lartë në botë (pas [[Mali Everest|Everestit]]) me një lartësi zyrtare prej 8 611m. Mbiquhet edhe si " mali pa mëshirë " <ref>Ch. S. Houston, R. H. Bates, [http://www.persee.fr/web/revues/home/prescript/article/rga_0035-1121_1955_num_43_2_1185_t1_0479_0000_2 K 2, Montagne sans pitié], Paris, Grenoble, Arthaud, 1954, ''in'' Paul Veyret, ''Revue de géographie alpine'', Vol. 43, <abbr title="numéro" class="abbr">n<sup>o</sup></abbr><abbr title="numéro" class="abbr"></abbr>&nbsp;<span>43-2</span>, 1955, page 479]</ref>.
 
Ngjitja e K2 është konsideruar më e vështirë se sa ajo e [[Mali Everest|Everestit]]. Në mars të [[2012|vitit 2012]], vetëm 306 persona e  kanë bërë kundër 5 656 njerëz që kanë arritur majën e Everestit. Tetëdhjetë e një persona kanë vdekur në shpatet e saja, nga të cilët trembëdhjetë ishin  vetëm në vitin [[1986]]. Më [[2 Gusht|2]] [[Gushti|gusht]] [[ 2008]], njëmbëdhjetë alpinistë gjetën vdekjen, viktima të një shkëputje të akullit e cila kishte shkatërruar litarët ; dy alpinistë të holandës, megjithatë, shpëtuan. Maja është pothuajse aq e rrezikshme edhe në zbritje (40 % e të vdekurve)  kurse ngjitja  (60 % e të vdekurve). Në anën tjetër të majave mbi [[8 000]] m numri është më tepër se 80% e të vdekurve në ngjitje dhe 20 % në zbritje.
 
== Shënimet dhe referencat ==
<div class="references-small decimal"/>
 
</div>
 
== Bibliografia ==