Ndryshimi mes inspektimeve të "Kosova"

129 bytes removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (rregullim i sintaksës)
Organi ligjvënës, Kuvendi i Republikës, është i përbërë nga një dhomë me 120 anëtarë, prej të cilëve 100 zgjidhen çdo katër vjet drejtpërsëdrejti në një zonë zgjedhore mbarështetërore, ndërsa 20 janë të garantuara për pakicat kombëtare (10 për serbët, 10 për joserbët).
 
Kreu i shtetit është Presidenti i Republikës, i cili përfaqëson unitetin kombëtar, drejtimin e politikës së jashtme dhe atë të kryekomandantit të Forcave të Sigurisë. Presidenti zgjidhet nga Kuvendi i Republikës me 2/3 e votave; vetëm shumica e votave është e nevojshme pas dy raundeve të dështuara. Nëse brenda tri tentimeve Kuvendi nuk arrin të zgjedhë Presidentin e ri, shpallen zgjedhje të reja brenda 45 ditësh. President i Republikës është AtifeteHashim JahjagaThaqi, që nga 7 prill 2011.<ref>[http://www.telegrafi.com/lajme/shba-te-mbeshtetin-zgjedhjen-e-jahjages-presidente-2-13941.html] n. 09.04P2016.2011</ref>
 
Ndërkaq, pushteti ekzekutiv i mëveshët Qeverisë së përbërë nga Kryeministri dhe Ministrat. Kryeministri ngarkohet me detyrën e formimit të Qeverisë nga Presidenti i Republikës dhe së bashku me Ministrat miratohet nga Kuvendi; pjesëtarët e Qeverisë nuk mund të shërbejnë si deputetë, me përjashtim të qeverisë së tashme. Nga 9 dhjetori 2014, Kryeministër i Kosovës është Prof.Isa Mustafa, njëherësh kryetar i LDK-së, pas marrëveshjes për qeverisje në koalicion me PDK-në e Hashim Thaçit.<ref name="Koalicioni">[http://www.gazetatema.net/web/2014/12/09/lajm-i-fundit-isa-mustafa-zgjidhet-kryeminister-i-kosoves/ ''Gazeta Tema'' (9 dhjetor 2014)] n. 09.12.2014</ref>
18

edits