Dallime mes rishikimeve të "Drini i Bardhë"

317 bytes added ,  5 vjet më parë
Dukja dhe kenaqesia qe te jep
(njesite matese)
(Dukja dhe kenaqesia qe te jep)
[[Skeda:Drini_2005_01.jpg|thumb|300px|Kanioni i Drinit afër Gexhës në Janar]]
'''Drini i Bardhë''' është lum që përshkon pjesën perëndimore të [[Kosovë]]s, respektivisht Rrafshin e Dukagjinit. Drini buron rrëzë malit të Rusolisë nga gurra e shpellës së Radavcit, në 586 m lartësi mbidetare, ku krijon edhe një ujëvarë të bukur, para se të zbres në rrafsh dhe bashkohet afër qytetit të [[Kukësi]]t me [[Drini i Zi|Drinin e Zi]] për të formuar [[Drini]]n që në antikë njihet më emrin ''Drillon''. Sasia e burimit arrin 30 m3 në sekondë, ku krijon edhe një ujëvarë të lartë prej 30 m. Sipërfaqja e ujëmbledhësit të Drinit të Bardhë në Kosovë është 4265 km2. Ka regjim mesdhetar, me maksimum në mars dhe nëntor, e minimum në maj dhe shtator.
Në territorin e Kosovës, Drini gjarpëron për 122 km në drejtimin veri-jug. Ai mbledhë me vete edhe ujërat e [[Lumbardhi i Pejës|Lumbardhit të Pejës]], [[Ereniku]]t, e [[Lumbardhi i Prizrenit|Lumbardhit të Prizrenit]]. Me një madhësi prej 4,646 km², baseni i Drinit është më i madhi nga katër basenet ujëmbledhëse të Kosovës.Njihet si lumi me i gjate i trojeve shqiptare ! Bukuria e tij zbukuron vendin dhe malet e tij e rrethojne ne rrjedhat e tij ! Rrjedh gjer ne oher ku ne nofken e tij eshte krijuar edhe Drini i Zi qe gjendet ne Struge !Drini eshte lumi me i gjate qe ka Kosova qe njekohesisht po ta vizitosh te mbetet gjate ne kujtese !
[[Skeda:White Drini 05 01.jpg|thumb|300px|Urë mbi Drnin e Bardhë]]
[[Skeda:Koka e Skenderbeut ura e Shenjt.jpg|thumb|right|300px| Koka e Skenderbeut]]
Anonymous user