Ndryshimi mes inspektimeve të "Lista e shteteve"

10 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e Denis rica (diskutimet) në versionin e fundit nga 178.220.91.211.)
[[Skeda:United Nations Members.svg|thumb|400px|Shtetet sovrane anëtare të [[OKB]]-së]]
Këtu gjeni '''listën e plotë të shteteve sovrane apo akoma pa sovranitet'''. Lista aktualisht përmban '''194''' [[Shteti|shtete]] (të gjithë anëtarët e [[OKB]]-së dhe [[Vatikani]]n) dhe '''12''' [[Territori|territore]] ku statusi si "shtet" është i diskutueshëm ose ku nuk njihet sovraniteti.
 
{{TOC limit|limit=2}}
|| [[Skeda:Flag of Cambodia.svg|center|border|30px|]] || KH || KHM
|-
| [[Kameruni]] || Republika e Kamerunit || [[YaoundéJaunde]]
| style="text-align:right;" | 19 294 000
| style="text-align:right;" | 475 440
|| [[Skeda:Flag of South Korea.svg|center|border|30px|]] || KR || KOR
|-
| [[Koreja e Veriut]] || Republika Demokratike Popullore e Koresë || [[Pheniani|Penian]]
| style="text-align:right;" | 22 757 000
| style="text-align:right;" | 120 538
|| [[Skeda:Flag of Lithuania.svg|center|border|30px|]] || LT || LTU
|-
| [[Luksemburgu]] || Dukata e Madhe e Luksenburgut || [[Luksemburgu (Qytetqyteti)|Luksemburgu]]
| style="text-align:right;" | 509,074
| style="text-align:right;" | 2,586.4
|| [[Skeda:Flag of Moldova.svg|center|border|30px|]] || MD || MDA
|-
| [[Monako]]<!-- pa dyshim --> || Principata e Monakos || [[Qytet-shtet]]Monako
| style="text-align:right;" | 36,371
| style="text-align:right;" | 1.98
| colspan="9" style="background:#FFCCCC;" | <h6 style="padding:0px; marghin:0px;">'''O'''</h6>
|-
| [[Omani]] || Sulltanati i Omanit || [[Maskat|Maskati]]
| style="text-align:right;" | 2,773,479
| style="text-align:right;" | 309,501
|| [[Skeda:Flag of Samoa.svg|center|border|30px|]] || WS || WSM
|-
| [[San Marinoja]]<!-- pa dyshim --> || Republika e San Marinos || [[Qytet-shtetSan Marino (qytet)|San Marino]]
| style="text-align:right;" | 32,404
| style="text-align:right;" | 61.2
Anonymous user