Dallime mes rishikimeve të "Akullnaja"

50 bytes removed ,  6 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 212.200.236.134) dhe riktheu rishikimin 1620560 nga Liridon: ndryshime te papershtatshme
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 212.200.236.134) dhe riktheu rishikimin 1620560 nga Liridon: ndryshime te papershtatshme)
'''Akullnajat''' - Uji në tokë paraqitet edhe në gjendje agregate të ngurtë. Akullnajat ndahen në '''malore''' dhe '''kontinentale'''. Akullnajat malore krijohen mbi [[Kufiri i borës|kufirin e borës]], në brezin e mesëm gjenden në rreth 3000 m lartësi, kurse në brezin tropikal në rreth 6000 m. Akullnajat tash zënë një sipërfaqe prej 16,2 milion km2, në të cilat gjenden mbi 24 milionë km3 ujë. Prej tyre 99% të sipërfaqes së tyre ndodhen në viset polare. Ujërat e akullnajave e bëjnë një qarkullim për 16 000 vjet.]
 
== Krijimi ==
[[Skeda:Grosser Aletschgletscher 3178.JPG|parapamje|300px|Akullnaja Aleq në Alpe]]Ato[[Skeda:Icebergs jancape krijuaryork me1.JPG|parapamje|300px|Grenlandë, rënjenkrijimi ei dëboresbrigjeve dhe shiutakullta]]
 
[[Skeda:Icebergs cape york 1.JPG|parapamje|300px|Grenlandë, krijimi i brigjeve të akullta]]
 
== Shpejtësia e lëvizjes së akullnajave ==