Ndryshimi mes inspektimeve të "McDonnell Douglas F-15 Eagle"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v ((Script) File renamed: File:F-15A Eagle drawing.pngFile:F-15A Eagle two-view silhouette showing external stores.png (3) changing highly ambiguous filename to descriptive one)
v
|sights=
}}
|}
 
'''McDonnell Douglas''' (tani [[Boeing]]) '''F-15 Eagle''' është një aeroplan gjuajtës taktik me dy-motor për të gjitha motet i projektuar nga McDonnell Douglas për të fituar dhe ruajtur superioritetin ajror në luftime ajrore. Ai është konsideruar ndër luftëtarët më të suksesshëm modern, me mbi 100 fitore luftarake ajrore pa humbje në dyluftime. Pas shqyrtimit të propozimeve, Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara zgjodhën dizajnin e McDonnell Douglas në vitin 1967 për të përmbushur nevojën për shërbimin e një gjuajtësi të përkushtuar superioritetit ajror. Eagle për herë të parë fluturoi në korrik 1972, dhe hyri në shërbim në vitin 1976.