Dallime mes rishikimeve të "Nili"

202 bytes added ,  6 vjet më parë
Kam shtuar Dege te Nilit dhe kam shpjeguar si bashkohen per te formuar Nilin.
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Kam shtuar Dege te Nilit dhe kam shpjeguar si bashkohen per te formuar Nilin.)
[[Skeda:Cataractnilerp.png|thumb|200px|[[katarakti|Kataraktet]] e lumit Nil]]
 
'''Nili''' ([[Gjuha Arabe|arabisht]]: النيل ''an-nīl''), në [[Afrikë]], është lumi më i gjatë në [[Afrikë]] dhe në botë. Lumin Nil e përbëjnë Nili i bardhë dhe, Nili i Kaltër dhe Atbara. Lumi ka gjatësi prej 6 672 km.
 
Nili I bardhe buron nga Liqeni Viktoria ne Ugande dhe ne Khartum te Sudanit bashkohet me Nilin Blu nga Etiopia per te formuar Nilin. Rreth 300 milion m<sup>3</sup> uje rrjedh ne Nil cdo dite.
 
Lumi Nil ka luajtur rol të rëndësishëm në jetën e egjiptasëve të vjetër.
1

edit