Ndryshimi mes inspektimeve të "Çerçiz Topulli"

16 bytes removed ,  4 vjet më parë
rregullim i sintaksës
v
(rregullim i sintaksës)
 
{{Kutia Luftëtar
| Emri = Çerçiz Topulli
| Profesioni = Udhëheqës i luftës së armatosur
}}
'''Çerçiz Topulli''' ([[Gjirokastra|Gjirokastër]], [[20 Shtator|20 shtator]]<ref name=":0">Bineri E., ''“Letër nga malet e Shqipërisë” drejtuar shqiptarëve'', [[Shekulli (gazetë)|Shekulli]], 31 Maj 2015.</ref> [[1880]] - [[Shkodra|Shkodër]], [[17 Korrik|17 korrik]] [[1915]]) qe ushtarak në [[Perandoria Osmane|Perandorinë Osmane]], kryetar çetash në periudhën e [[Lëvizja e kaçakëve|Lëvizjes Kaçake]] dhe veprimtar i çështjes kombëtare tok me të vëllanë, [[Bajo Topulli|Bajo Topullin]]n.
 
== Jeta ==
* Nga fjala e lamtumirës së Pater Anton Harapit:
 
“Ndaluni! Ku veni burra?!
 
Çerçiz e Muço, dy fjalë ka me ju Shkodra Kreshnike, ktu në log të kuvendit para se të daheni. Do ta leni Shkodrën, të shkoni e të pushoni atje, ku së parit pat t’amblat rreze të diellit, ku, si filiza të shndoshtë, gëzueshëm e rritët shtatin, atje prej kah Shqypnija u qiti dhe u ndriti!
* Nga fjalimi i lamtumirës së Ernest Koliqit:
 
E ju, o ju Hije madhore të Çerçiz Topullit e të Mustafa Qullit, nisnju kah vendet jueja tue ngjallun nëpër të gjitha buzët nji kangë shprese. Zgjoni në kalim zemrat e fjetuna; fuqizoni shpirtrat e ligshtuem. Shka kërkon djalëria prej Shqypnis? Drejtësi të plotë shoqnore.
 
O ti, Çerçiz, o ti Mustafa Qulli, që ma t’kuq e batë flamurin tonë me gjakun e pastër t’uj, shpallnja djalëris se përparimi më i drejtë se drejtësia ma e plotë shoqnore mund t’arrihen n’emën të shqypnisë.