Ndryshimi mes inspektimeve të "24 Gusht"

2 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e AIbot (diskutimet) në versionin e fundit nga JhsBot.
v (përmirësime teksnike, replaced: Jane → janë)
v (U kthyen ndryshimet e AIbot (diskutimet) në versionin e fundit nga JhsBot.)
* [[1814]] - Forcat [[Britania e Madhe|britanike]] pushtojnë qytetin [[Washington, D.C.]] dhe djegin [[Shtëpia e Bardhë|Shtëpinë e Bardhë]] dhe disa ndërtesa tjera.
* [[1831]] - Është kërkuar udhëtimi i [[Charles Darwin|Çarls Darvinit]] në [[HMS Beagle|HMS ''Beagle'']].
* [[1847]] - [[Charlotte Brontë]] përfundon veprën ''[[janëJane Eyre]]''.
* [[1858]] - Në [[Richmond, Virginia|Richmond]], [[Virginia]], arrestohen 90 zezakë nën akuzë për mësim ''(akuzon se kan mësuar)''.
* [[1891]] - [[Thomas Edison]] patenton kamerën filmike.
* Dita e Pavarsisë së [[Ukraina|Ukrainës]]
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
<!--interwiki-->
 
[[Kategoria:Gusht]]
 
<!--interwiki-->