Dallime mes rishikimeve të "Aarau"

28 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
→‎top: clean up, replaced: {{Qytete → {{Qytet, |qyteti → |Qyteti, |emblema → |Stema_figura , |vendndodhja → |harta_foto , |sheshi → |Pamje, |popullsia → |Popullsia, |dëndësia → |Dendësia, |sipërfaqj using AWB
(U kthye versioni 1504461 i bërë nga 109.69.5.220 (diskutimet))
v (→‎top: clean up, replaced: {{Qytete → {{Qytet, |qyteti → |Qyteti, |emblema → |Stema_figura , |vendndodhja → |harta_foto , |sheshi → |Pamje, |popullsia → |Popullsia, |dëndësia → |Dendësia, |sipërfaqj using AWB)
{{QyteteQytet
|qyteti Qyteti = Aarau<br /><small><sup>[[gjuha gjermane|de.]] Aarau</sup></small>
|emblema Stema_figura = Aarau blason.svg
|vendndodhjaharta_foto = Karte Gemeinde Aarau 2007.png
|sheshiPamje = Aarau Altstadt.jpg
|popullsia Popullsia = 15670
|dëndësia Dendësia = 1,747 /km²
|sipërfaqja Sipërfaqja = 8.94km294
|cilishtetShteti = Zvicër= Zvicra
|cilirretheQarku = = Kanton Aargau
|adresaekuvendit Adresa e kuvendit =
|numriipostesKodi Postal = = 5000
|prefiksi Prefiksi =
|kryetarimomental Kryetari i Bashkisë = Marcel Guignard
|partiaudheheqese Partia udhëheqëse =
|shënim Shënim =
[http://www.aarau.ch]}}
'''Aarau''' është kryeqyteti i kantonit zviceran verior të Aargaut. Qyteti është gjithashtu kryeqyteti i distriktit të Aaraut. Është gjermanisht folës dhe mbizotëron protestantizmi. Aarau gjendet në pllajën zvicerane, në luginën Aar, në anën e djathtë të bregut të lumit dhe në këmbën e djathtë të maleve Jura,<ref name=CVDE>Bridgwater, W. & Beatrice Aldrich. (1966) ''The Columbia-Viking Desk Encyclopedia''. Columbia University. p. 11.</ref> dhe në perëndim të Zvicrës.<ref name="eb"> "[http://search.eb.com/eb/article-9003203 Aarau]." ''[[Encyclopædia Britannica]]'', 20 December 2006.</ref> Bashkia kufizohet me Kantonin e Aargaut në perëndim. Aarau është qyteti i tretë më i madh në Aargau pas Wettingen dhe Baden.