Dallime mes rishikimeve të "Vuhani"

3.159 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
→‎top: clean up, replaced: {{Qytete → {{Qytet using AWB
v (Bot: Migrating 96 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q11746 (translate me))
v (→‎top: clean up, replaced: {{Qytete → {{Qytet using AWB)
{{QyteteQytet
|name Qyteti = Vuhan
|official_name Emri gjuhën vendase = 武汉市
|Lloji i vëndbanimit = Qytet nën-krahinor
|native_name = 武汉
|nicknameNofka =
|native_nameMoto = 武汉
|settlement_type = [[Sub-provincial city in the People's Republic of China|Sub-provincial city]]
|motto Flamuri_figura =
|Flamuri_artikulli = Flamuri i
|image_skyline = Wuhan montage.png
|elevation_mStema_figura =
|image_caption = From top: Wuhan and the [[Yangtze River]], [[Yellow Crane Tower]], Wuhan Custom House, and [[Wuhan Yangtze River Bridge]]
|image_flagStema_artikulli = Stema =e
|flag_sizeStema_gjerësia = =
|image_sealPamje = Wuhan montage.png
|seal_sizePërshkrimi i pamjes = =
<!--Administrimi territorial-->
|image_shield =
|shield_sizeShteti = Kina
|city_logoShteti federal = =
|citylogo_sizeRajoni =
|image_map Guvernorati = Wuhan_in_Hubei.png
|mapsizeQarku = =
|map_captionBashkia = Location within Hubei Province =
|image_map1Komuna =
|mapsize1Konteja =
|map_caption1 Komuniteti Autonom =
|image_dot_mapProvinca = [[Hubei]]
|dot_mapsizeDistrikti =
|dot_map_captionKantoni =
|image_shieldDepartamenti =
|dot_x = |dot_y =
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|pushpin_map = Kina <!-- the name of a location map as per http://en.wikipedia.org/wiki/Template:Location_map -->
|utc_offsetSipërfaqja = +8,494.41
|pushpin_label_position = <!-- the position of the pushpin label: left, right, top, bottom, none -->
|Sipërfaqja urbane =
|pushpin_map_caption = Location in China
|Sipërfaqja metropolitane=
|pushpin_mapsize =
|subdivision_typeSipërfaqja Tokë = Shteti
|subdivision_nameSipërfaqja Ujë = [[Kina]]
|subdivision_type1Popullsia = Province10,607,700
|subdivision_name1Popullsia_viti = [[Hubei]] =
|population_noteDendësia = 1,200
|subdivision_type2 = [[Ndarja politike]]
|subdivision_name2Zona urbane = 13
|Zona metropolitane =
|subdivision_type3 = [[Political divisions of China#Township level|Township&nbsp;divisions]]
<!-- Të dhëna-->
|subdivision_name3 = 153
|subdivision_type4Lartësia =
|subdivision_name4Vendasit =
|timezone_DSTThemelimi =
|government_footnotes =
|government_typeZona Kohore =
|leader_titleOra Verore =[[Communist Party of China|CPC]] Wuhan =
|Kodi Postal = 430000–430400
|leader_name =[[Yang Song (communist)|Yang Song]] (杨松)
|leader_title1Prefiksi =[[Mayor]]
|Targa e automjeteve =
|leader_name1 =[[Ruan chengfa]] (阮成发)
|leader_title2Aeroporti =
|leader_name2Kryetari i Bashkisë = =
|leader_title3Asambleja rajonale = =
|leader_name3Partia udhëheqëse = =
|leader_title4WebFaqja = http://www.wuhan.gov.cn
|leader_name4E-Posta =
|established_titleShënim = Settled =
<!--Harta-->
|established_date = 223 BC
|image_skylineharta_foto = Wuhan montagein Hubei.png
|established_title2 = <!-- Incorporated (town) -->
|established_date2harta_shënimi = =
|pushpin_mapsizepërshkrimi_harta =
|established_title3 = <!-- Incorporated (city) -->
|established_date3harta_gjerësi =
|area_magnitudeharta = Kina
|elevation_ftCoordAddon = =
|unit_pref = <!--Enter: Imperial, if Imperial (metric) is desired-->
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
|area_footnotes = ([[List of China major cities by area|ranked ??th]])
| gjer_g=30 | gjer_m=35 | gjer_s= | gjer_dr =N
|area_total_km2 = 8467.11<!-- ALL fields dealing with a measurements are subject to automatic unit conversion-->
| gjat_g=114 | gjat_m=17 | gjat_s= | gjat_dr =E
|area_land_km2 = <!--See table @ Template:Infobox settlement for details on automatic unit conversion-->
|area_water_km2 =
|area_total_sq_mi =
|area_land_sq_mi =
|area_water_sq_mi =
|area_water_percent =
|area_urban_km2 = 1557
|area_urban_sq_mi =
|area_metro_km2 =
|area_metro_sq_mi =
|population_as_of = 2007 August
|population_footnotes =
|population_note =
|population_total = 9700000
|population_density_km2 = auto
|population_density_sq_mi =
|population_metro =
|population_density_metro_km2 =
|population_density_metro_sq_mi =
|population_urban = 6660000
|population_density_urban_km2 = auto
|population_density_urban_sq_mi =
|population_blank1_title =Rank in China
|population_blank1 =[[List of cities in the People's Republic of China by population|8th]]
|population_density_blank1_km2 =
|population_density_blank1_sq_mi =
|population_blank2_title =Major [[Nationalities of China|nationalities]]
|population_blank2= [[Han Chinese|Han]] - 99%<br />[[Minorities]] - 1%
|timezone = [[China Standard Time]]
|utc_offset = +8
|timezone_DST =
|utc_offset_DST =
|latd=29 |latm=58 |lats=20 |latNS=N
|longd=113 |longm=53 |longs=29 |longEW=E
|elevation_footnotes = <!--for references: use<ref> </ref> tags-->
|elevation_m =
|elevation_ft =
|postal_code_type = [[Postal codes in China|Postal code]]
|postal_code ='''4300'''00 - '''4304'''00
|area_code =+86/27
|blank_name =[[License Plate (China)|License plate prefixes]]
|blank_info =鄂A<br /> 鄂O (police and authorities)
|blank1_name =[[ISO 3166-2]]
|blank1_info =cn-??
|blank2_name =[[Gross domestic product|GDP]] (2008)
|blank2_info =[[Renminbi|CNY]] 396 billion ([[List of China major cities by gross domestic product|13th]]){{Fact|date=January 2009}}
|blank3_name =GDP per capita
|blank3_info =[[Renminbi|CNY]] 44,148 ([[List of China major cities by GDP per capita|43rd]]){{Fact|date=January 2009}}
|website = http://www.wuhan.gov.cn
|footnotes = <center><big>'''City [[tree]]s'''</big>: [[metasequoia]];<big>'''City [[flower]]s'''</big>: [[plum blossom]] </center>{{Fact|date=January 2009}}
}}
'''Vuhani''' është kryeqytet i provincës kineze [[Hubei]] dhe qyteti më i populluar në Kinën qendrore. Ai shtrihet në lindje të rrafshinës Jianghan Plain, në mes të rrjedhës së lumit [[Yangtze]] dhe [[Han (lum)]]. Tre qytetet më të mëdha përreth tij janë [[Wuchang]], [[Hankou]], dhe [[Hanyang]], Vuhani është i njohur si qendër e transportit me rrugë dhe hekurudha moderne. Emri Vuhan, për herë të parë u përdor në vitin 1927, qyteti numëron përafërsisht 9,100,000 banorë (2006), prej të cilëve 6,100,000 në pjesën urbane. Në vitet 1920, Vuhani ishte kryeqytet i [[Kuomintangu]]t i cili qeverisej nga [[Wang Jingwei]] në opozitë me [[Chiang Kai-shek]]un. Sot Vuhani është i njohur si qendër politike, ekonomike financiare, kulturore dhe edukative-arsimore në qendrën e Kinës qendrore.