Ndryshimi mes inspektimeve të "Deçani"

3 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
→‎top: clean up using AWB
v
v (→‎top: clean up using AWB)
|harta_foto = Deçan 2006.PNG
|Pamje =
|Popullsia = 66.000
|Dendësia = 280,5
|Sipërfaqja = 180
|Shteti = Kosova
|Qarku = [[Gjakova]]
|Adresa e kuvendit = Rr.e Brigadave
|Kodi Postal = 51000
|Prefiksi = 0381 390 61 217
|WebFaqja = [http://kk.rks-gov.net/decan KK Deçani]
|Kryetari i Bashkisë = [[Rasim Selmanaj]]
|Partia udhëheqëse = [[AAK]]
||Shënim =
}}
'''Deçani''' është qyteze në pjesën perëndimore të [[Kosovë]]s. Kufizohet me komunën e [[Peja (komuna)|Pejës]], [[Gjakova (komuna)|Gjakovës]], dhe me [[Shqipëria|Republikën e Shqipërisë]]. Është i njohur për rrugët historike në mes Pejës dhe Gjakovës. Shikuar nga ana fetare Deçani është i njohur për [[Kisha ortodokse|Kishën Ortodokse]]. Territori i kësaj komune mbulon 180&nbsp;km<sup>2</sup>, dhe ka më se 42 fshatra.