Ndryshimi mes inspektimeve të "Qiproja"

1.445 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (rregullim i sintaksës)
{{KUTIAQiproja
{{ShtetPrototip
| SIPËRFAQJA = 9,.251
| EMRI I SHTETIT = Κυπριακή Δημοκρατία <nowiki>[</nowiki>Kypriakḗ Dēmokratía] (greq.)<br />Kıbrıs Cumhuriyeti (turq.)
|SIPËRFAQJA: VENDI = 168
| EMRI NË SHQIP = Republika Qipro
|SIPËRFAQJA: EMRI RASA DHANORE UJË = Qipros0,9
|POPULLSIA SKEDA_FLAMURI = Flag of= Cyprus1.141.svg166
| POPULLSIA: VITI = 749,133<small>2013</small>
| SKEDA_EMBLEMA = Coat of arms of Cyprus.svg
|POPULLSIA: VENDI = 158
| SKEDA_EMBLEMA_MADHËSIA = 90px
|POPULLSIA: DENDËSIA = 123,4
| SKEDA_HARTA = Cyprus in Europe.svg
| ZEE PBB = 23,263 km²miliard
| SKEDA_HARTA_GJERËSI = 250x250px
|PBB: VITI MOTO_KOMBËTARE = 2014
|PBB: HIMNI_KOMBËTAREPËR BANOR = Ymnos pros tin Eleutherian26.109
| HIMNI_KOMBËTAR_KËNGA = .ogg
| KRYEQYTETI = [[Nikozia]]
| KRYEQYTETI_LOCACIONI =
| QYTETI MË I MADH =
| GJUHA ZYRTARE = greqishtja dhe turqishtja
| QEVERIA = Republikë presidenciale
| KRYEMINISTRI = Kryeministri
| KRYETARI = Kryetari
| EMRI I KRYEMINISTRIT =
| EMRI I KRYETARIT = Dimitris Christofias
| DITA E PAVARËSISË = 16 gusht 1960
| SIPËRFAQJA = 9,251
| SIPERFAQJA_VENDI = 161
| SIPERFAQJA_UJE = %
| KUFIA = km
| ZEE = km²
| POPULLSIA = 749,133
| POPULLSIA_E_VITIT =
| POPULLSIA_VENDI = 155
| POPULLSIA_DENDESIA = 84
| BPV =
| BPV_E_VITIT =
| BPV_PER_BANORE =
| IZHN =
| IZHN_I_VITIT =
| IZHN_VENDI =
| VALUTA = [[Paundi qipriot]] (CYP)
| ZONA_KOHORE = [[Ora Verore e Evropës Qendrore|UTC+2]]
| ZONA_KOHORE_NE_VERE = [[UTC+3]]
| CCTLD = .cy
| SHENJE_DALLUESE =
| KODI_TELEFONIK = 357
| PREFIKSI_RADIOFONIK =
| KODI_ISO =
| ANETAR E = >
| ANETAR =
}}
'''Republika e Qipros''' apo '''Qipro''' ([[gjuha greke|greqisht]]: Κύπρος, ''Kýpros''; [[gjuha turke|turqisht]]: ''Kıbrıs'') është shteti i ndodhur në ishullin me të njëjtin emër në [[Deti Mesdhe|Detin Mesdhe]], 113 kilometra në jug të [[Turqia|Turqisë]] dhe 120 kilometra në perëndim të bregdetit të [[Siria|Sirisë]]. 37 % i territorit të Republikës së Qipros është okupuar nga Turqia që nga [[1974]] (shiko [[Qiproja Veriore]]).Vendi ka dy gjuhë zyrtare: greke dhe turke.