Dallime mes rishikimeve të "Nili"

123 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Kam shtuar Dege te Nilit dhe kam shpjeguar si bashkohen per te formuar Nilin.)
No edit summary
 
Mendimtari i vjetër Straboni , ka thënë se: “ Nili është dhuratë e Egjiptit”, ndërsa egjiptasit i thonë “Nil-ul-Mubarak”. Lumi Nil kalon nëpër shtatë pengesa ku janë ndërtuar 7 diga për ujitje dhe hidroenergji me anën e të cilave ujitet toka dhe prodhohen afro 15 miliardë Kwh energji elektrike. Ujiten 3 milion ha toke.
 
nili eshte lumi me i madh ne afrik krijohet nga nili i bardhe dhe i kalter te cilet bashkohen tek qyteti kartum ne sudan.
 
== Shih edhe ==