Dallime mes rishikimeve të "Nili"

22 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(shtim linku)
vNo edit summary
[[Skeda:Nilo.jpg|thumb|200px264px|left|Foto nga lumi Nil]]
[[Skeda:Nile blue white.PNG|thumb|200px258px|Lumi Nil me të kuqe dhe të kaltër]]
[[Skeda:Cataractnilerp.png|thumb|200pxleft|[[katarakti180px|Kataraktet]] e lumit Nil]]
 
'''Nili''' ([[Gjuha Arabe|arabisht]]: النيل ''an-nīl''), në [[Afrikë]], është lumi më i gjatë në [[Afrikë]] dhe në botë. Lumin Nil e përbëjnë Nili i bardhë, Nili i Kaltër dhe Atbara. Lumi ka gjatësi prej 6 672 km.
 
Nili I bardhe buron nga [[Liqeni Viktoria]] ne [[Uganda|Ugande]] dhe ne Khartum te [[Sudani|Sudanit]]t bashkohet me Nilin Blu nga [[Etiopia]] per te formuar Nilin. Rreth 300 milion m<sup>3</sup> uje rrjedh ne Nil cdo dite.
 
Lumi Nil ka luajtur rol të rëndësishëm në jetën e egjiptasëveegjiptianët e vjetërlashtë. Mendimtari i lashtë [[Straboni]], ka thënë se: “ Nili është dhuratë e Egjiptit”, ndërsa egjiptianët i thonë “Nil-ul-Mubarak”.
Mendimtari i vjetër Straboni , ka thënë se: “ Nili është dhuratë e Egjiptit”, ndërsa egjiptasit i thonë “Nil-ul-Mubarak”. Lumi Nil kalon nëpër shtatë pengesa ku janë ndërtuar 7 diga për ujitje dhe hidroenergji me anën e të cilave ujitet toka3 milion ha toke dhe prodhohen afro 15 miliardë Kwh energji elektrike. Ujiten[[Hidrocentrali]] 3i milionparë hambi tokeNil u ndërtua në vitin [[1954]].
 
Hidrocentrali i parë është ndërtuar në vitin 1954.
 
Mendimtari i vjetër Straboni , ka thënë se: “ Nili është dhuratë e Egjiptit”, ndërsa egjiptasit i thonë “Nil-ul-Mubarak”. Lumi Nil kalon nëpër shtatë pengesa ku janë ndërtuar 7 diga për ujitje dhe hidroenergji me anën e të cilave ujitet toka dhe prodhohen afro 15 miliardë Kwh energji elektrike. Ujiten 3 milion ha toke.
 
== Shih edhe ==
* [[Kairo]]
 
{{commons|Nile|Lumi Nil}}
 
== Lidhje të jashtme ==
 
{{gjeo-cung}}