Dallime mes rishikimeve të "Justiniani I"

v
v (→‎top: clean up, replaced: | caption = → | përshkrimi = using AWB)
v (removed Category:Iliri; added Category:Ilirë using HotCat)
Përkundër të gjitha këtyre masave, perandoria e pësoi disa pengesa të mëdha në rrjedhën e shekullit të 6. I pari ishte murtaja, e cila zgjati 541-543 dhe, nga decimating popullsia e perandorisë së, e krijuar ndoshta një pamjaftueshmëri të punës dhe një rritje e pagave. [95] Mungesa e fuqisë punëtore çuar edhe në një rritje të konsiderueshme në numrin e "barbarë" në ushtritë bizantine pas 540s e hershme. [96] luftë e zgjatur në Itali dhe në luftërat me persët vetë hedhur një barrë të rëndë për burimet e perandorisë, dhe Justiniani u kritikua për pakësimin e shërbimit të drejtuar nga qeveria post, i cili ai kufizuar vetëm në një rrugë me rëndësi ushtarake lindore.
 
[[Kategoria:IliriIlirë]]
[[Kategoria:Perandorë romakë]]
[[Kategoria:Shenjtorë ortodoksë]]