Hape menynë kryesore

Changes

231 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
përmirësim teknike, removed: (115)
{{Qytet
|Qyteti = Nagasaki
|Emri në gjuhën vendase = 長崎市
|Lloji i vëndbanimit = Qytet
|Flamuri_figura = Flag of Nagasaki, Nagasaki.svg
|Flamuri_artikulli = Flamuri i Nagasakit
|Pamje = Nagasaki Trolley M5199.jpg
|Përshkrimi i pamjes = Një rrugë në Nagasaki
<!--Administrimi territorial-->
|Shteti = Japonia
|Rajoni = [[Kyūshū]]
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 406.35
|Popullsia = 446,007
|Dendësia = 1,100
<!-- Të dhëna-->
|Zona Kohore = Ora Standarte e Japonisë ([[Coordinated Universal Time|UTC+9]])
|Kryetari i Bashkisë = Tomihisa Taue
|WebFaqja = [http://www.city.nagasaki.lg.jp/ Uebfaqja zyrtare]
<!--Harta-->
|përshkrimi_harta =
|harta_gjerësi = 280
|harta = Japonia
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g=32 | gjer_m=47 | gjer_s= | gjer_dr =N
| gjat_g=129 | gjat_m=52 | gjat_s= | gjat_dr =E
}}
'''Nagasaki''' ([[Gjuha japoneze|Japonisht]]: 長崎市) është qyteti më i madh në ishullin Kyushu, [[Japonia|Japoni]]. Tomihisa Taue është kryetarë i bashkësisë që nga viti 2007. Së bashku me Hiroshimën, Nagasaki është i njohur për ngjarjen e 6 gushtit të vitit 1945, pasi që forcat ajrore të SHBA-së [[Hedhja e Bombës Atomike në Hiroshima dhe Nagasaki|hedhën bombën atomike]] në qytet në fund të [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]].
 
==Aeroporti==
Aeroporti i Nagasakit është aeroport ndërkombëtar, ndodhet 4 kilometra në perëndim të stacionit të trenit në qytetin Omura dhe 18 kilometra në verilindje të stacionit të trenit në qytetin e Nagasakit.
 
==Universitete==
37.617

edits