Ndryshimi mes inspektimeve të "Romët"

12 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Rejected the last text change (by Emilianoaliu) and restored revision 1531696 by Resnjari)
 
== Etimologjia ==
Në gjuhë romane ose romisht, fjala ''rom'' do të thotë burrë, njeri, ndërsa shumësi është ''roma''.
== Historia ==
[[Skeda:Movimiento gitano.jpg|thumb|300px|Emigrimi i romëve në mesjetë në Afrikën e veriut dhe Evropë.]]