Dallime mes rishikimeve të "Guljelm Radoja"

v
ketegorizim si i gjallë using AWB
v (ketegorizim si i gjallë using AWB)
| titulli = [[Artist i Merituar]]
}}
 
 
'''Guljelm Radoja''' ka lindur në [[2 korrik]] të vitit [[1945]] në qytetin e [[Shkodra|Shkodrës]]. Pas përfundimeve studimeve të larta në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve) për Dramaturgji në vitin 1972, fillon punën si aktor profesionist në Teatrin e Librazhdit. Më pas largohet nga ky teatër për të punuar si aktor dhe regjisor pranë Teatrit "Bylis" të qytetit të Fierit dhe më pas si aktor në Teatrin "Aleksandër Mojsiu" në Durrës. Ndër interpretimet e tij në teatër mund të përmendim rolet e tij në dramat “Bourgeois Wedding” e Bertold Brehtit, “Me syrin e një klouni” e Heinrich Bëllit, “Trojanët” e Vasilis Theodoropulosit etj.
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Aktorë shqiptarë]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]