Dallime mes rishikimeve të "Idajet Sejdiu"

34 bytes added ,  5 vjet më parë
v
ketegorizim si i gjallë using AWB
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
v (ketegorizim si i gjallë using AWB)
 
Audio regjistrimet e para sëbashku më vëllaun Idajeti i arriti në stacionin radio-televiziv [[Radio Shkupi]] në vitin 1978 nën produksion të [[Ismail Hoxha|smail Hoxhës]].
 
 
== Sukseset artistike si "Vllezërit Sejdiu" ==
Vëllezërit Sejdiu që nga viti 1978 u bënë anëtarë të rregullt të Shoqatës Kulturoro-Artistike [[Sh.K.A. Xheladin Zeqiri|Xhemail Zeqiri]] të Tetovës ku morën pjësë në shumë koncerte dhe festivale të ndryshme anë e mbanë [[Maqedonia (kthjellim)|Maqedonisë]] dhe në Kosovë.
 
Më vitin 1995 morën pjesë në festivalin [[Oda Dibrane 1995]] ku u shpërblyen si Rapsod më të mirë të festivalit më këngët "[[Ç’ka Tetova që lëshonë Gjamën]]” dhe “[[Jam i lumtur që jamë shqiptarë]]".
 
Pastaj më vtin 1996 përsëri në festivalin [[Oda Dibrane 96]] kënga ”[[Kur kam qenë një herë më i rri]]” u shpall si këngë më e mirë në festival. Po këtë vitë morën pjesë edhe në festivalin që u mbajte në Preshëve ,ku u vlerësuan si dueti më i mirë në Festival me këngën ;”[[Malloja bylikin Shullanit]]” kjo ishte një këngë Kërcovare.
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Këngëtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]