Ndryshimi mes inspektimeve të "Niko Peleshi"

30 bytes added ,  4 vjet më parë
v
ketegorizim si i gjallë using AWB
v (ketegorizim si i gjallë using AWB)
[[Skeda:Niko Peleshi.jpg|thumb|200px]]
 
'''Niko Peleshi''' ka lindur në [[Korçë]], më [[11 Nëntor]] [[1970]].
 
Ka kryer studimet e larta për Inxhinieri Elektronike në Universitetin Politeknik të [[Tiranë]]s me rezultate të shkëlqyera duke marrë titullin Inxhinier Elektronik. Në vitin 1989 ka përfunduar shkollën e mesme të përgjithshme “Raqi Qirinxhi” në Korçë, me Medalje të Artë.
 
Z. Peleshi ka pasur një angazhim të gjatë në fushën e biznesit privat në qytetin e Korçës, si dhe në vitet 2001-2004, ka drejtuar me sukses Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë Korçë.
Në vitin 2013 zgjidhet anëtar me të drejta të plota i Komitetit të Monitorimit të Kongresit të Autoriteteve Vendore dhe Rajonale të Këshillit të Evropës.
 
Niko Peleshi në vitin 2013 zgjidhet '''Zëvendëskryeministër''' i Republikës së Shqipërisë në [[Qeveria Rama-Meta|qeverinë Rama-Meta]].
 
== Shiko dhe ==
[[Kategoria:Politikanë shqiptarë]]
[[Kategoria:Ministra në Shqipëri]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]