Dallime mes rishikimeve të "Ruzhdi Pulaha"

v
→‎top: ketegorizim si i gjallë using AWB
No edit summary
v (→‎top: ketegorizim si i gjallë using AWB)
Talenti dhe angazhimi qytetar e kanë bërë të kapërcejë me sukses ndryshimin e sistemit politik në Shqipëri. Pas disa dramave të suksesshme para vitit 1991, si “Maro Mokra”, “Mësuesi i letërsisë”, “Përballë vetes”, “Nën dritat e skenës”, “Doktori pacient”, “Nesër është vonë”, “Shkallët” apo komedia , kalon një periudhë “tranzicioni” si skenarist i radionovelës së parë shqiptare “Rruga me pisha” (në bashkëpunim me Radio BBC).
Në vitin 2000 rikthehet në skenë me “Kohë e çmendur” dhe arrin të bëhet sërish i kërkuar dhe i vënë në skenë, me , “Streha e të harruarve” (2004). Në vitet 2001 – 2002 është skenarist edhe i telenovelës së parë shqiptare, “Njerëz dhe fate”.
 
Ruzhdi Pulaha është shkrimtari më i njohur i shqipërisë, ai ka shkruar filma shumë të njohur si "Zonja nga qyteti" dhe "Shoqja nga fshati".
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Njerëz nga Korça]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]