Dallime mes rishikimeve të "Vaso Papaj"

34 bytes added ,  5 vjet më parë
v
→‎top: ketegorizim si i gjallë using AWB
v (→‎top: ketegorizim si i gjallë using AWB)
 
'''Vaso Papaj''' ka lindur në [[Tiranë]] në janar 1945 dhe banues në [[Durrës]]. Ka kryer Fakultetin e Shkencave të Natyrës dega Matematikë në vitin 1968 dhe që atëherë ka ushtruar të gjitha profesionet, përjashto atë të vetin, të mësuesit: pra punëtor krahu, tornitor, normist, ekonomist, matematicien dhe në vitet nëntëdhjetë Kryetar i Këshillit të Rrethit Durrës, Prefekt i Dibrës, i papunë nga 1998-2005, Drejtor i Arsimit për prefekturën Durrës-Krujë për vitet 2005-2009 dhe tani në pension.
 
Ka shkruar në vitet 1969-1970 romanin "Një dimër mes dimrash" që pasi mbeti për 20 vjet i murosur, u botua dy herë, më 1995 dhe 2006. Ka përkthyer nga italishtja romanin "Ylli i mengjezit" i poetes italiane Ada Negri botuar më 2008 si dhe një sërë tregimesh botuar në shtypin e kohës. Ka në proces botimi vëllimin me poezi "Jam këtu, engjëlli im".
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]