Dallime mes rishikimeve të "Laura Pausini"

4 bytes removed ,  6 vjet më parë
rregullim i sintaksës
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Fix)
(rregullim i sintaksës)
[[Skeda:LauraPausini.jpg|thumb|right|Laura Pausini]]
'''Laura Pausini''' ka lindur me [[16 maj]] [[1974]], është këngëtare [[itali]]ane e muzikës pop, dhe është e njohur në nivel të [[Evropa|Evropës]], [[Amerika|Amerikës]] Latine, Lindjes së Mesme, etj. Pausini është e njohur për zërin e fuqishëm që ka, për baladat dhe këngët e shumta të dashurisë.
 
Ajo flet shumë mirë disa [[Gjuha|gjuhë]] dhe ka regjistruar këngë në [[Gjuha italiane|italisht]], [[spanjisht]] dhe [[anglisht]]. Por gjithashtu ka regjistruar disa këngë në [[Portugalishtja|portugalisht]], një gjuhë që ajo ka shumë njohuri, dhe [[frengjisht]], por që nuk e flet tamam.
 
Në vitin [[1993]], fitoi në festivalin e këngës italiane të ''[[San Remo]]'', me këngën "La Solitudine"
 
Në vitin [[2006]], në festivalin ''[[Grammy Awards]]'', ajo fitoi çmimin ''[[Best Latin Pop Album]]'' për albumin ''[[Escucha]]'' (Degjo).
 
 
==Këngët më të njohura==
* [[Spaccacuore]] - 2006
* [[Dare to live]] - 2008 me [[Andrea Bocelli]]
* [[Invece No ]] - 2008
* [[Primavera anticipada]] - 2009 me [[James Blunt]]
* [[Un fatto ovvio]] - 2009