Dallime mes rishikimeve të "Ehli Bejti"

17 bytes added ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Ehli Bejti'''
Të gjithë myslimanët janë të një mendimi se një komision prej dijëtarëve jahudi dhe Priftërinj të e Naxhranit shkuan tek Profet Muhamedi (sa). Profeti i ftoi që të grumbullojmë tërë familjet tona dhe tuajat në një vend dhe të lusim Allahun që ta mallkoi gënjeshtarin. Allahu (xhsh) e zbriti këtë ajet duke thënë: {E kush të kundërshton ty në çështjen e tij (Isait) pasi të është e ditur e vërteta ti thuaj: «E jani t’i thërrasim bijtë tanë dhe bijtë tuaj grate tona dhe grate tuaja, vetat tona dhe vetat tuaja, mandej sinqerisht të lutemi për mallikim dhe mallkimin nga ana e Allahut ta hedhim kundër gënjeshtarëve}. (Ali Imran 61).
Kur zbardhi dita ata erdhën tek Profeti dhe me Të ishin [[Aliu|Ali ibën Ebi Talibi]], Fatimeja, [[Hasani]] dhe [[Hysejni]].
Krishterët thanë : Cilët janë këta?
 
1.368

edits