Dallime mes rishikimeve të "Jeronimi"

1 byte added ,  6 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (removed Category:Iliri; added Category:Ilirë using HotCat)
# Ai lejoi shumë praktika «katolike», si pelegrinazhin, nderimin e mbeturinave të kufomës së murgjve dhe të shenjtorëve të tjerë, ndezjen e qirinjve në varret e tyre dhe kërkimin e ndërmjetësimit të tyre në lutje. Jeronimi e shkroi këtë në pamfletin Kundër Viligantiut, i cili u lexua nga një numër i madh njerëzish dhe u pranua i tëri nga kisha.
[[Skeda:Lucas_van_Leyden_019.jpg|thumb|left|Shën Jeronimi, nga [[Albrecht Dürer|Albreht Dyrer]].]]
 
==Veprat==
=== Përkthimet ===
Anonymous user