Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

37 bytes added ,  4 vjet më parë
U zëvendësua KingdomofGentius.png me Map_of_the_Kingdom_of_Gentius_of_the_Ardiaei_(English).png
(Kategoria:Mbretër (Iliria))
(U zëvendësua KingdomofGentius.png me Map_of_the_Kingdom_of_Gentius_of_the_Ardiaei_(English).png)
 
{{për përmirësim}}
[[Skeda:Gentius.jpg|250px]]
<references group="Akademia e Shkencave, Historia e Popullit Shqiptar, vell I, Toena, Tiranë: 2002, " />{{Vini Re!}}
'''Genti''' ishte mbret ilir që sundoi nga viti 181 [[p.e.s.]] deri në vitin 168 p.e.s. Ishte biri i mbretit [[Pleurati]]t (lat. Pleuratos) i cili u bëri rezistencë romakëve në zgjerimin e aspiratave të tyre në tokat Ilire. Genti ia arriti që të forcoje shtetin e tij politikisht, ushtarakisht si dhe ekonomikisht.
[[Skeda:KingdomofGentiusMap of the Kingdom of Gentius of the Ardiaei (English).png|thumb|Mbretëria e Gentit]]
[[Skeda:2000 lek 2009 ob.jpg|thumb|majtas|300px]]