Dallime mes rishikimeve të "Nata e dymbëdhjetë"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Emrin e ortakut te zotit TOB BELQI pra zoti ENDRIU EGIUQIKU)
No edit summary
Ne bregun e detit, Sebastiani i thotë Antonit (kapiteni qe shpëtoi,por jo Viola) për parandjenjën dhe friken e tij qe Viola është mbytur. Sebastiani niset për ne Oborrin e Orsinos, dhe, edhe pse Antoni e di qe ai ka armiq aty, ai i shkon pas Sebastianit duke pasur keqardhje për veshtiresinte e tij.
 
Ne shtëpinë e Olivias, Tobi dhe Endriu pine gjate gjithë natës, ndërsa Kllouni i argëton ata. Maria shfaqet dhe Tobi fillon te flirtoje me te. Malvolio, sidoqoftë, vjen dhe mundohet qe te zbute dëfrimin. Pasi ai ikën, Maria i thote Tobit,EndriuEndriut, dhe Kllounit se si ajo planifikon ti bej dredhi Malvolios qe te mendoje qe Olivia është ne dashuri me atë. Dhe kështu ajo i penshkruan letra dashurie atij si me dorën e Olivias. Vechas, Endriu i thotë Tobit qe atij po i mbarohen leket ndërsa ai është duke u munduar te fitoje zemrën e Olivias, dhe nëse ai humbet, ai do te fajësonte Tobin.
 
Ne pallatin e Dukës, kllouni këndon kënge dashurie, ndërsa Viola dhe Orsinua diskutojnë kualitetet e dashurisë. Orsinua porosit Violën qe ti afrohet Olivias serisht me urimet e tij, edhe pse Viola ngulmon qe Olivia nuk do qe te lëvizi prej shtepise se saj.
Anonymous user