Dallime mes rishikimeve të "Foka"

1 byte added ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
vNo edit summary
{{Ky artikull|Ky artikull merret me '''fokat''' si gjini (''Phoca''). Për fokat e tjera shiko: [[fokat me veshë]] dhe [[foka pa veshë|fokat pa veshë]].}}{{Taxobox|image=common seal.jpg|image_width=200px|regnum=[[Animalia]]|phylum=[[Chordata]]|classis=[[Mammalia]]|ordo=[[Carnivora]]|familia=[[Phocidae]]|genus='''''Phoca'''''|genus_authority=[[Carl Linnaeus|Linnaeus]], 1758|subdivision_ranks=Lljojet|subdivision=*''P. largha'' *''P. vitulina''|color=#CEE6F2}}'''Fokat''' janë [[Gjitarët|gjitarë]] [[Këmbëlopatat|këmbëlopatë]], mishngrës, që i takojnë gjinisë ''[[Phoca]]'' të grupit të [[Foka pa veshë|fokave pa veshë]], brenda familjes [[Phocidae|''Phocidae'']]. Gjiinsë së fokave, ''Phoca'', i takjonë vetëm dy lloje: [[foka e limanit]] (''Phoca vitulina'') dhe [[foka larane]] (''Phoca largha'').<ref name="Berta20122">{{cite journal|author1=Berta, A.|author2=Churchill, M.|lastauthoramp=yes|year=2012|title=Pinniped Taxonomy: evidence for species and subspecies|journal=Mammal Review|volume=42|issue=3|pages=207–234|doi=10.1111/j.1365-2907.2011.00193.x}}</ref>
*''P. vitulina''|color=#CEE6F2}}'''Fokat''' janë [[Gjitarët|gjitarë]] [[Këmbëlopatat|këmbëlopatë]], mishngrës, që i takojnë gjinisë ''[[Phoca]]'' të grupit të [[Foka pa veshë|fokave pa veshë]], brenda familjes [[Phocidae|''Phocidae'']]. Gjiinsë së fokave, ''Phoca'', i takjonë vetëm dy lloje: [[foka e limanit]] (''Phoca vitulina'') dhe [[foka larane]] (''Phoca largha'').<ref name="Berta20122">{{cite journal|author1=Berta, A.|author2=Churchill, M.|lastauthoramp=yes|year=2012|title=Pinniped Taxonomy: evidence for species and subspecies|journal=Mammal Review|volume=42|issue=3|pages=207–234|doi=10.1111/j.1365-2907.2011.00193.x}}</ref>
 
== Llojet ==