Dallime mes rishikimeve të "Kreu i shtetit"

1.218 bytes added ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (added Category:Tituj using HotCat)
vNo edit summary
Shpesh Kreu i Shtetit dallohet nga Kryetari i Qeverisë. Në shumicën e sistemeve parlamentare, monarku ose presidenti përmbush rolin e Kreut të Shtetit ndërsa ''kryeministri'' ose ''kancelari'' atë të '''kryetarit të qeverisë'''. Në shtetet me sistem presidencial dhe disa monarki absolute, këto dy figura përputhen.
 
== Sipas shteteve ==
==Shqipëria==
[[Skeda:Bujar Nishani.jpg|parapamje|186x186px|Presidenti aktual i Shqipërisë, [[Bujar Nishani]].]]
 
===Shqipëria===
Sipas nenit 86 të [[Kushtetuta_e_Shqipërisë|Kushtetutës]], Kreu i Shtetit [[Shqipëri|Shqiptar]] është [[Presidenti i Shqipërisë|Presidenti i Republikës]]. Ai përfaqëson unitetin e kombit; për rrjedhim duhet të jetë i zhveshur nga ngjyrat politike. <br>
Presidentin në Shqipëri e zgjedh [[Kuvendi i Shqipërisë|Paralamenti]] me shumicë të kualifikuar për një mandat pesëvjeçar.
Mund të kandidohet çdo shtetas shqiptar që nga lindja, mbi 40 vjet, me kusht që të ketë jetuar në Shqipëri 10 vitet e fundit.<ref>[http://www.wipo.int/edocs/lexdocs/laws/sq/al/al057sq.pdf KUSHTETUTA E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË] – wipo.int</ref>
[[Skeda:Hashim Thaçi photo.jpg|majtas|parapamje|145x145px|Presidenti aktual i Kosovës, [[Hashim Thaçi]].]]
 
=== Kosova ===
Sipas neni 83 të [[Kushtetuta e Kosovës|Kushtetutës së Kosovës]], [[Kryetari i Kosovës|Presidenti i Republikës së Kosovës]]  është kreu i shtetit dhe përfaqëson unitetin e popullit të [[Republika e Kosovës|Republikë së Kosovës]]. Presidenti i Republikës së Kosovës zgjedhet nga [[Kuvendi i Republikës së Kosovës|Kuvendi]] me dy të tretat (2/3) e votave të të gjithë deputetëve për një mandat pesëvjeçar.
 
President i Republikës së Kosovës mund të zgjedhet vetëm në dy mandate, çdo shtetas i Republikës së Kosovës, i cili e ka mbushur moshën 35 vjeçare.<ref>[http://www.kryeministri-ks.net/repository/docs/Kushtetuta.e.Republikes.se.Kosoves.pdf KUSHTETUTA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS] – kryeministri-ks.net/</ref>
 
== Shiko dhe ==
* [[Kryeministri]]
* [[Presidenti]]
 
== Referencat ==
{{Reflist}}
[[Kategoria:Politika]]
[[Kategoria:Tituj]]