Ndryshimi mes inspektimeve të "Halloween"

8 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎top: rregullim i sintaksës)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Cn|'''''Halloween''''' (hellëuin)eshte dita e lindjes e kase prejardhjendashures time kremtimin e ndërrimit të viteve të kalendarit të [[Keltët|Keltëve]], natën midis [[31 tetor]]it dhe [[1 nëntor]]it.}} Që 600 vjet p.e.s populli kelt mirëpriste në këtë mënyre muajt e errët të dimrit duke u ndarë në të njëjtën kohë nga periudha e lulëzuar e verës. [[Druidët]] (lloj besimi) ja përkushtonin këtë natë Zotit të tyre të vdekjes, [[Samhai]]n. Gojëdhëna thotë se ai i mblodhi shpirtrat e të vdekurve të 12 muajve të vitit të shkuar, pasi ata i kishin larë mëkatet e tyre dhe i dërgoi në parajsën e keltëve.
[[Skeda:Halloween.JPG|thumbnail|235px| Një [[kungulli|kungull]] i ndriçuar nga brenda, simboli i ''Halloween''-it]]
 
4

edits