Ndryshimi mes inspektimeve të "Halloween"

6 bytes removed ,  4 vjet më parë
Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga Eiden dimo) dhe riktheu rishikimin 1589337 nga Marbott: ndryshime jo konstruktive pasi nuk eshte vendi i tregimit te ditelindjes se te dashures
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga Eiden dimo) dhe riktheu rishikimin 1589337 nga Marbott: ndryshime jo konstruktive pasi nuk eshte vendi i tregimit te ditelindjes se te dashures)
{{Cn|'''''Halloween''''' (hellëuin) e ka prejardhjen në kremtimin e ndërrimit të viteve të kalendarit të [[Keltët|Keltëve]], natën midis [[31 tetor]]it dhe [[1 nëntor]]it.}} Që 600 vjet p.e.s populli kelt mirëpriste në këtë mënyre muajt e errët të dimrit duke u ndarë në të njëjtën kohë nga periudha e lulëzuar e verës. [[Druidët]] (lloj besimi) ja përkushtonin këtë natë Zotit të tyre të vdekjes, [[Samhai]]n. Gojëdhëna thotë se ai i mblodhi shpirtrat e të vdekurve të 12 muajve të vitit të shkuar, pasi ata i kishin larë mëkatet e tyre dhe i dërgoi në parajsën e keltëve.
Halloween eshte dita e lindjes e se dashures time Sindi Eminaj kremtimin e
ndërrimit të viteve të kalendarit të [[Keltët|Keltëve]], natën midis [[31 tetor]]it dhe [[1 nëntor]]it.}} Që 600 vjet p.e.s populli kelt mirëpriste në këtë mënyre muajt e errët të dimrit duke u ndarë në të njëjtën kohë nga periudha e lulëzuar e verës. [[Druidët]] (lloj besimi) ja përkushtonin këtë natë Zotit të tyre të vdekjes, [[Samhai]]n. Gojëdhëna thotë se ai i mblodhi shpirtrat e të vdekurve të 12 muajve të vitit të shkuar, pasi ata i kishin larë mëkatet e tyre dhe i dërgoi në parajsën e keltëve.
[[Skeda:Halloween.JPG|thumbnail|235px| Një [[kungulli|kungull]] i ndriçuar nga brenda, simboli i ''Halloween''-it]]