Dallime mes rishikimeve të "Shiu"

19 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
rregullim i vogel
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (rregullim i vogel)
*Shi mesatar 2-6mm në orë
*Shi i fortë me shumë se 6 mm në orë.
*ShtrengataShtrëngata më shumë se 10 mm në orë
*Shi i rrëmbyer më shumë se 30 mm në orë
 
2.) sipas natyrës së rënies<br />
*'''Shi i butë''' quhet kur përbëhet nga pika uji të imëta me diameter 0.5 mm. Këto lloj reshjesh vijnë nga [[Reja|retë]] shtresore jo grummbullore. Nuk është i rrëmbyeshëm për një orë mund të bien 0.5 mm
*'''Shi i zakonshëm''' quhet ai që nuk përbehet nga pika të imta me diametër më të madh se 0.5 mm. Matet me sasinë e përgjithshme të rënë në njësinë e kohës. Ky lloj shiu vjen nga re të ulëta ose të mesme grumbullore. Hapësire jo e kufizuar. Qielli ka ngjyrë gri në të murrme. Nuk ka të çara në qiell. Ky shi nuk kthehet në [[Shtrëngata|shtrengatështrëngatë]].
*'''Shi rrebesh''' quhet i rrëmbyeshem dhe zgjat shume pak kohë, vjen nga re grumbullore te shiut. Gjithmonë kemi intensitet variabël, zë një hapësire të vogël, shpesh e quajmë shi me diell. Ai mund të kthehet në shtrengatështrëngatë të zakonshme kur kemi rryma tropikale.
 
3.) sipas kohëzgjatjes<br />
*në formë vese.
*i vazhdueshëm.
*në formë shtrengateshtrëngate.
 
== Rëndësia e shiut në natyrë ==
Shiu ka rendesirëndësi gjeografike dhe ekonomike, pasi ndikon ne pastrimin e ajrit,ne rritjen e bimesisebimësisë, ne furnizimin e burimeve dhe te rrjedhave ujore, ne bujqesibujqësi,ne energjitikenë energjitikë etj. Por kur shiu eshteështë ne sasi te medhamëdha mund te sjell edhe fatkeqesifatkeqësi natyrore si rreshqitjerrëshqitje,permbytje përmbytje, erozion etj.
 
== Ndikimi i njeriut ==
== Lidhje të jashtme ==
 
[[Kategoria:Reshje]] Shiu shkaktohet kur njeriu vozit x6 ; m5 ; z4 etj...